СРБИЈА

Одблокиран ауто-пут: Завршен протест пијачних продаваца /фото/

После двочасовне блокаде, аутопут Београд - Ниш код Мостарске петље одблокиран је око 20.30 сати, тако да се возила поново несметано крећу на овој деоници. Учесници протеста незадовољни најавом увођених фискалних каса за пијачне продавце навели су да је договорен састанак са председником Србије Александром Вучићем у суботу у 10 сати.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Иако је протест према данашњим најавама требало да буде окончан у 18 часова, након вишечасовне блокаде кружног тока, протестанти су ипак одлучили да протестну шетњу наставе на ауто-путу.
У међувремену, саобраћај на кружном току на Славији је пуштен и из свих улица које се уливају у кружни ток одвија се неометано.
Протест продаваца незадовољних због увођења електронске фискализације изазвао је колапс у саобраћају у центру Београда током целог дана.
Представник Удружења пијачних продаваца Срђан Праштало рекао је да је скуп завршен што се тиче организатора и да данас није добијен никакав одговор од надлежних органа.
Организатори данашњег протеста саопштили су пре 14 часова да су добили позив из кабинета председника Србије Александра Вучића да трочлана делегација дође на састанак.
Продавци на пијаци су са Ушћа кренули у протестну шетњу преко Бранковог моста и Теразијским тунелом до РТС-а, где су тражили да се извештава о њиховим скуповима и захтевима. Затим су отишли до Председништва где су послали своје захтеве – да им се да посебан статус и да се изузму из система е-фискализације.
Након тога су поред Владе и Немањином улицом дошли до Трга Славија и до 18 часова блокирали саобраћај на кружном току.
Продавци траже да буду изузети од нове електронске фискализације, која предвиђа да од 1. маја морају да имају фискалне касе и издају рачуне, те да добију статус пијачног продавца и да им се омогући да раде као паушалци.
Уочи протеста, репортер Спутњика је обишао пијацу на Зеленом венцу, где је већина тезги била затворена.
Празне тезге на пијаци на Зеленом венцу
Подсетимо, прелазни период за нови модел фискализације траје од 1. новембра прошле године до краја априла, а сви обвезници биће дужни да на нови модел пређу од 1. маја.
Пијачни продавци су прошлог месеца предали захтев са више од 15.000 потписа Председништву у коме траже да буду изузети из система увођења фискалних каса.

Мали: Продавци робе широке потрошње морају да имају фискалне касе

Продавци на пијацама који се баве продајом робе широке потрошње обвезници су нове е-фискализације и морају да имају фискалне рачуне, поручио је министар финансија Синиша Мали, поводом протеста пијачних продаваца.
Он је навео да мора да постоји ред и да је продаја робе широке потрошње на пијацама без издавања фискалног рачуна заправо пример нелојалне конкуренције онима који робу те врсте продају у продавницама.
Мали је додао да је било и случајева да су на пијацама продавана средства за чишћење која су садржавала канцерогене материје.
„Мора да се уведе ред, да се зна квалитет робе која се продаје, мора да постоји улаз и излаз за ту робу, као и у продавницама. Можемо да радимо на условима за рад, али не можемо довести у питање систем фискализације“, рекао је Мали одговарајући на питања новинара приликом обиласка новог контролног центра Пореске управе.
Истакао је да за разлику од продаваца робе широке потрошње на пијацама, продавци који продају своје производе, односно воће и поврће које су сами произвели, а реч је о индивидуалним пољопривредним произвођачима, не морају да имају своје фискалне касе, пренео је Танјуг.
СРБИЈА
Протест пијачних продаваца, привредника и просветара у Београду
Коментар