ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Геноцид је правно врло јасна дефиниција која не одговара тренутно познатим чињеницама“, рекла је Ле Пенова у интервјуу за телевизију „Франс 2“ одговарајући на питање да ли би оно што се дешава у Украјини назвала геноцидом.
Раније је француски председник Емануел Макрон назвао Русе и Украјинце братским народима и није хтео да оцени дејства Русије у Украјини као геноцид, напомињући да је сада потребно да се буде опрезан са терминима. Председник Украјине Владимир Зеленски рекао је да су ове изјаве „веома болне“ за Украјину.
Коментаришући реакцију Зеленског на Макронове речи, Марин ле Пен је приметила да је то нормално и да разуме његов став.
„Али он (Зеленски) понекад тражи од других држава више него што му се може дати“, додала је политичарка.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Буча и Краматорск и њихова паралела са Рачком и Маркалама, као и то ко је крив за злочине за које је Запад одмах окривио Русе (као својевремено Србе), били су тема емисије „Нови Спутњик поредак“: