РУСИЈА

Руски лекар открио како избећи вишак килограма услед стреса

Око 20-30 одсто гојазних људи склоно је преједању кад је под стресом. Како избећи накупљање сувишних килограма у тешким животним моментима испричао је за „Спутњик“ руски психотерапеут Сергеј Обложко.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Према његовом мишљењу, људи веома често једу не зато што су гладни, већ из чистог задовољства.

„Ствар је у томе што храну не чине само протеини, масти и угљени хидрати, већ и задовољство. Веома често људи једу не зато што су гладни, већ да би променили своје стање, односно, да би се опустили, заспали и сл.“, сматра Обложко.

Према речима психотерапеута, штетна и висококалорична храна има изузетно јак утицај на мозак и зато да би потиснули стрес, људи обично посежу за њом.

„Нажалост, кад се нађемо у тешким ситуацијама, наш мозак нарочито реагује на намирнице које садрже маст, шећер, глутамат или со. Њему то веома прија и због тога у стресним моментима прибегавамо управо овој храни“, објаснио је лекар.

Он је додао да око 20-30 одсто људи с прекомерном тежином има навику да се храном бори против стреса. Победити ову слабост, по његовим речима је неостварени сан. Међутим, како је истакао, та навика се може учинити бар мало мање штетном.
Депресија

„Искрено говорећи, тешко је престати нервирати се и мање јести. Кад особа доживи панични напад, не може да поступа исправно, по савету доктора, већ жели да једе. Много је једноставнија стратегија утешити се храном, али одговарајућом“, саветује Обложко.

Психотерапеут је именовао производ који је добро користити у тренуцима када се због стреса јави појачан апетит.

„Добро је попити компот од пектина. Ова супстанца има негативан нутритивни ефекат, потискује жељу за храном. Тако да ћемо истовремено постићи два циља, јер је и укусно и потискује жељу за храном“, објаснио је доктор.

РУСИЈА
Чувени руски лекар Лео Бокерија: Како доживети стоту
СВЕТ
„Шокантна прогноза за 2022“: Медицина ће омогућити да живимо 115 година
Коментар