НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Нема део мозга, а завршила факултет и говори два језика: Научници немају објашњење

Жена којој од детињства недостаје велики део мозга, у ком је, између осталог, и центар за говор, нема скоро никаквих последица због тога, завршила је факултет и говори два језика. Научници немају објашњење како је то могуће.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Када је 2016. године прочитала текст о двоје научника са Института за технологију у Масачусетсу (МИТ) који проучавају реакције мозга на музику, једна жена из Конектиката осетила је потребу да им пошаље имејл. „Имам занимљив мозак“, писало је између осталог.
Захтевајући потпуну приватност, пацијенткиња је тражила да се само иницијали њеног имена ЕГ спомињу у испитивању.

Нема велики део леве стране мозга

Оно што је код њеног мозга веома чудно јесте што му недостаје велики део леве стране за коју научници мисле да је задужена за говор.
Пошто није била добар кандидат за њихово испитивање, научници са МИТ упутили су је код своје колегинице Евелине Федоренко, когнитивне неурошкиње.
Прва студија на мозгу ЕГ објављена је недавно у часопису Neuropsychologia, а Федоренкова планира да објави још неколико.
Чињеница да јој фали велики део мозга, зачуђујуће, имала је веома мало ефекта на живот ЕГ, која је сада у шестој деценији живота. Не само да је дипломирала на факултету, већ је имала импресивну каријеру и осим енглеског одлично говори и руски.
Да њен мозак није типичан сазнала је 1987. године у болници „Џорџ Вашингтон“, где је скенирала главу због сасвим другог разлога.
Узрок потпуног одсуства дела леве стране мозга највероватније је био шлог који се десио док је била беба. Сада је тај део њене лобање испуњен ликвором.
„Сазнање ме је потпуно изненадило. Било ми је мало и гадно“, каже ЕГ, која дуго времена за своје стање никоме сем родитељима и двоје најближих пријатеља није рекла.
Временом је прихватила то као чињеницу живота, а током година обраћала се разним докторима. Сви су јој рекли да њен мозак једноставно „нема смисла“.

Лекари: Не би требало да говори

Један доктор јој је рекао да би требало да има редовне нападе, други да не би требало да може добро да говори. У једном од тестова на МИТ, ЕГ је на тестирању вокабулара имала 98 одсто. Каже да су је многи од тих доктора нервирали, јер су правили закључке и претпоставке без икаквог испитивања.
Са друге стране, Федоренкова није имала никаква унапред формирана мишљења о томе шта би ЕГ требало да може, а шта не.
За њу је рад на тако специфичном мозгу био остварење сна. До сада се сматрало да је лева страна мозга, посебно део који код ЕГ фали, одговорна за учење језика, комуникацију и разумевање.
Ипак, тачна улога сваког дела мозга и даље треба да се открије, као и начин на који читав систем функционише.
„Знамо врло мало о томе како се систем развија“, каже Федоренкова и објашњава да би боље разумевање захтевало скенирање мозгова деце између једне и три године чија се способност говора тек развија.
„Немамо потребна оруђа да пажљивије проучимо дечје мозгове у том узрасту“, објашњава неуролог, преноси РТС.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Мозак не успорава све до 60. године
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Времеплов у глави: Нова студија открила зашто нас мозак држи 15 секунди у прошлости /видео/
Коментар