ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Према наводима новинара, Кијев је затражио војне авионе одмах након почетка специјалне војне операције у Украјини, али је Кишињев одговорио „категоричним одбијањем“.
Молдавија је саопштила да се таква помоћ у Русији може сматрати кршењем принципа неутралности.
Према медијским тврдњама, званични Кишињев има шест ловаца који наводно нису дуго летели.
Кишињев је дуго покушавао да их прода, али безсупешно, наводи се у чланку.
Треба напоменути да су молдавске власти саопштиле да заузимају неутралан став од почетка руске специјалне операције денацификације Украјине. Истовремено, земља је забранила реемитовање вести са руских канала, а канали на руском језику кажњени су због наводно „необјективног” извештавања о сукобу у Украјини. Молдавија је у априлу увела казне за истицање георгијевске ленте и коришћење симбола подршке специјалној операцији. Не постоји забрана ширења агитације кијевског режима.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.