РУСИЈА

Пентагон: Лансирање ракете „Сармат“ није претња по Америку

Лансирање тешке интерконтиненталне балистичке ракет Сармат са космодрома Плесецк у Архангелској области Русије
Москва је унапред обавестила Вашингтон о тестирању тешке интерконтиненталне балистичке ракете „Сармат“ и САД не доживљавају лансирање као претњу, изјавио је високи званичник Пентагона.
Sputnik
Спутњик и РТ - цензура
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Русија је уредно обавестила Сједињене Америчке Државе у оквиру својих обавеза према Споразуму о смањењу стратешко офанзивног наоружања (СТАРТ 3) о плановима да тестира ту интерконтиненталну балистичку ракету. Тестирање је било рутинско, није изненадно и САД га нису перципирале као претњу“, рекао је амерички званичник, преноси портал „Политико“.

С тим у вези, портпаролка Беле куће Џен Псаки изјавила је да тестирање „Сармата“ неће променити став Вашингтона према дешавањима у Украјини.
„Време и обим руских ракетних тестирања не утичу на на наш приступ супротстављању руској инвазији на Украјину“, констатовала је портпаролка.
Раније је Министарство одбране Русије саопштило да је са космодрома Плесецк успешно из силоса лансирана интерконтинентална балистичка ракета Сармат. Председник Русије Владимир Путин честитао је на успешном лансирању и поручио да ће овај ракетни комплекс, који нема пандана у свету, осигурати безбедност Русије.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Коментар