ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Ристић је од Амбасаде затражио да ту објаву уклони и упути јавно извињење преживелим жртвама геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ, као и њиховим потомцима.
Наиме, на званичној Твитер страници италијанске амбасаде у Загребу објављено је да је амбасадор Пјерфранческо Сако одао почаст жртвама концентрационог логора Јасеновац, у име мира и заштите слободе и људских права. На крају објаве, уз фотографију на којој се види амбасадор Сако како полаже цвеће на споменик јасеновачким жртвама, стоји: „Солидарност са хрватским народом“.
„У име Музеја жртава геноцида, националне установе културе Републике Србије која се бави научним истраживањима и меморијализацијом страдања на подручју окупиране Југославије током Другог светског рата, а нарочито жртава геноцида почињеног над припадницима српског, јеврејског и ромског народа на подручју Независне Државе Хрватске у истом периоду, упућујем одлучан протест и јавну осуду због непримереног садржаја објаве постављене 22. априла 2022. године на званичном Твитер налогу Амбасаде Републике Италије у Републици Хрватској у којој се у контексту меморијализације јасеновачких жртава изражава солидарност са хрватским народом“, навео је Ристић.
Он је у протестном писму подсетио да су припадници хрватског народа били жртве репресивног државног, војног и полицијског апарата НДХ искључиво у оној мери у којој су их власти те исте НДХ перципирале као своје противнике.
Истовремено, припадници српског, јеврејског и ромског народа били су у НДХ јасно означени као они које треба у потпуности физички, идентитетски и верски истребити, навео је Ристић.
„Стога остаје нејасно то на који се тачно сегмент хрватског народа односе изрази Ваше солидарности у контексту културе сећања на јасеновачке жртве“, истакао је Ристић.
Како је указао, садржај објаве изазвао велико узнемирење грађана Републике Србије, а посебно преживелих, односно потомака жртава геноцида почињеног над стотинама хиљада Срба, као и десетинама хиљада Јевреја и Рома на подручју НДХ.
„Познато је да је систем концентрационих и логора смрти НДХ у Јасеновцу, чији сте локалитет посетили у оквиру комеморације недужним српским, јеврејским, ромским и другим жртвама, по показаној бестијалности хрватских усташа био најмонструозније губилиште у читавој Европи током Другог светског рата (1939-1945)“, додао је Ристић.
Стога садржај објаве, осим тога што укључује увреду ретким преживелима јасеновачког губилишта и стотинама хиљада њихових потомака широм простора некадашње Југославије, истовремено представља грубу и јавну дисторзију геноцида почињеног над Србима, Холокауста и Самударипена коју Музеј жртава геноцида одлучно одбацује и осуђује, поручио је Ристић.