У Црној Гори расте интересовање за сурогат мајчинство, цена од 35 до 130 хиљада евра
Црногорско законодавство не познаје могућност сурогат мајке, па се све више парова одлучује да такву услугу плати у иностранству путем агенција. Цена се, зависно од земље, креће од 35.000 до 130.000 евра.
SputnikДиректор и власник Фондације "И ја имам право да будем мама" Жана Михаљевић казала је за Спутњик да је заинтересованост жена у Црној Гори за сурогатство јако велика, те да се сваког мјесеца јаве два до три пара којима је сурогат мајчинство неопходно. Углавном су то млађи парови, жене старе до 35 година, које су више пута на разне начине покушавале да се остваре као мајке.
Цијене за ову услугу крећу од 35.000 до 60.000 евра и плаћају се током периода трајања програма у четири фазе.бог кризе у тој земљи сада је велика потражња у Грузији, која има исту легислативу о сурогат мајчинству као Украјина. Цијене програма сурогат мајчинства су високе, крећу се од 35.000 до 60.000 евра у Украјини и Грузији, док је у Грчкој до 80.000 евра, а у Мексику до 130.000 еввра.
Украјина је једна од неколико земаља у којима је комерцијално сурогатство правно дозвољено законом, па се парови масовно одлучују да сурогат мајку потраже у тој земљи.
"Не препоручујемо паровима који нису већ програм започели да га започињу тамо због кризе у тој земљи. За оне за које је то једина опција, програми се настављају", поручила је Михаљевић.
Једнако важна дестинација је Грузија, гдје је сада много већа потражња, због дешавања у Украјини.
"Од како је у Украјини криза, сви парови који су планирали да започну процес сурогатства, из свих земаља свијета, сада су нагрнули у Грузију као најуређенију дестинацију у законодавном смислу", казала је Михаљевић.
Михаљевић истиче да је потражња за сурогат програмима у Грузији порасла преко 200 одсто, што донекле успорава рад клиника и агенција у тој земљи.
Цијене за ову услугу крећу од 35.000 до 60.000 еура и плаћају се током периода трајања програма у четири фазе.
"Цијена програма сурогат мајчинства је висока, али из разлога што укључује један комплетан процес креирања породице који у просјеку траје око 18 мјесеци - од момента креирања ембриона и проласка вантјелесне оплодње до момента рођења дјетета", каже Михаљевић.
Објашњава да цијена зависи од врсте вантјелесне оплодње која је потребна, те да се разликује неколико врста сурогат програма.
Сурогатство је процес у коме сурогат мајка свјесно пристаје да носи трудноћу и роди дијете за будуће родитеље.
"Сурогат мајчинство је врло ријетко прва одлука на путу до изградње породице. Често људи долазе до сурогатства након покушаја и исцрпљивања других опција као што су вантјелесна оплодња и/или вантјелесна оплодња са донацијом јајних ћелија или сперме", истиче Михаљевић.
Сурогатство у Мексику, Грчкој, Кипру
Глобал сурогаси, са којом сарађује Фондација “И ја имам право да будем мама”, нуди програме у Канкуну у Мексику.
“Програмима пажљиво управља стручни тим, укључујући особље на терену у Мексику. Цијене се крећу од 85.000 евра до 130.000 евра. У Мексику је то дозвољено истополним партнерима, као и сингл мушкарцима.
У Грчкој тај процес на суду траје и до три мјесеца и из несигурности обично се не препоручује та земља као дестинација за сурогатство. Цијена сурогат програма кошта 80.000 евра и зове се Вип гарантовани програм, каже Михаљевићева.
Старосна доб парова се креће до 35 година старости жене, углавном су то млади парови, условљени здравственим проблемима.
“Ниједан црногорски пар не спада у категорију 40+. Земље у региону иако имају иницијативе и законе који би се могли унаприједити не обављају сурогат програме”, каже Михаљевићева.
Она објашњава и како се одвија процес одабира донора и сурогат мајке.
"Одабир донора се одвија према вашим жељама – донори се бирају према вашим физичким карактеристикама као што је боја очију и косе, висина и тежина, крвна група, а у неким земљама чак и ниво образовања и склоности ка осталим интересовањима", појашњава Михаљевићева.
У зависности од законске регулативе земље која уређује да ли донори морају да остану анонимни, негдје је, како каже, могуће добити и фотографију донора.
"Добићете приступ електронској бази донора одређене болнице или ће вам координатор за одабир донора одабрати најадекватнијег", истиче она.
Код одабира сурогат мајке је, додаје, најважније размишљати о њеном репродуктивном здрављу и способности да изнесе трудноћу до термина порођаја и да роди здраво дијете без потешкоћа и компликација.
"Сурогат мајка нема генетски утицај на дијете које носи у трудноћи. У зависности од расположивости, добићете мањи или већи избор сурогат мајки, са којима је, јер нису анонимне, могуће организовати и Скyпе позив и лично упознавање", нагласила је Михаљевићева.
Истиче да тек након истека 12. недеље трудноће може се рећи да је трудноћа изашла из ризичног периода.
"Све вријеме док је трудноћа сурогат мајке у току, ви добијате извјештаје љекара о здравственом стању фетуса и сурогат мајке као и ултразвучне снимке. Уколико то желите, сурогат мајку можете у свако доба и посјећивати и чути се са њом преко Скyпе позива уз помоћ вашег координатора", казала је Михаљевићева.
Уласком у трећи триместар трудноће, објашњава, парови се припремају са свим неопходним информацијама за порођај сурогат мајке.
Разлози за одлуку о сурогат мајчинству
Када говоримо о контроверзној теми као што је сурогатство, Михаљевић тврди да се често оно везује само за ЛГБТ заједницу и да самим тим добија неку погрешну конотацију.
"Нажалост, постоји пуно здравствених проблема код хетеросексуалних парова који су индикација за сурогат мајчинство, као што су: компликације изазване операцијама на материци, као што је хистеректомија због миома или крварења материце током претходног порођаја, жене са деформацијама материце, конгениталне патологије развоја гениталних органа, последице пренесених гинеколошких болести и операција, болести имуног система, жене са озбиљном болешћу које могу угрозити нормалну трудноћу или чак угрозити свој живот (нпр. дијабетес),поновљени неуспјели покушаји ИВФ", наглашава она.
Михаљевић истиче да ће ускоро програми сурогатства бити доступни на првој апликацији за плодност и родитељство у Црној Гори "Буди мама", захваљујући Главном граду Подгорица.
Она упозорава да уколико не знате ништа о програмима сурогат мајчинства, те страхујете како ћете се снаћи са овако комплексним програмом у страној земљи, плашите се да ће вас неко преварити, не знате како и шта ћете у програму плаћати и још много тога, најсигурнији пут је да цијели програм реализујете искључиво преко агенције, никако самостално.