„При томе, када су САД одједном одлучиле да на више од 10 хиљада километара од њих постоји претња по њихове интересе, било да је то у Југославији, Ираку или негде другде на Блиском истоку, без оклевања, без икаквих правних мука, без покушаја да чак и вирну у међународно право и Повељу УН, шаљу трупе, бомбардују цивилне објекте, као што је то био случај у Београду – бомбардовани су мостови, путнички возови, телевизијски центар“, подсетио је Лавров у интервјуу за „Први канал“.
Лавров је додао да је (бивши британски премијер) „Тони Блер рекао да то није телевизијски центар, него орган агресивне српске пропаганде“.
„Отприлике исто, у загради ћу напоменути да председник (Француске Емануел) Макрон не даје акредитације за Јелисејску палату РТ-у и Спутњику, називајући их не медијима, већ пропагандним средством. Уопште, ти манири, навике и обичаји, они су дубоки“, објаснио је министар.
Министар је подсетио и на дејства Сједињених Америчких Држава у Ираку.
„И све то је, понављам, преко океана претња безбедности Сједињених Америчких Држава. На Косову су направили највећу војну базу на Балкану, коју нико одатле неће повући, а разлог је био управо та нестабилност коју је Милошевић (Слободан, бивши председник Србије) наводно подстицао у региону, угњетавајући косовско-албанске представнике“, подсетио је и шеф руске дипломатије.
„Још једном наглашавам, сматрајући да имају право да осигуравају своју безбедност где год пожеле, нама ускраћују право да штитимо сопствене границе и територије на којима живе Руси и који су... годинама угњетавани, подвргнути бомбардовању, малтретирању, кршењу њихових права на језик, културу и традицију“, закључио је министар.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.