ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
У телефонском разговору Путин и Ердоган су размотрили разне аспекте ситуације у Донбасу и договорили се да наставе контакте. Гутереш се у уторак у Москви састао са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом и с председником Русије. Претходног дана се састао и с турским лидером, а у среду је посетио Варшаву и потом се упутио у Кијев.
Ердоган је нагласио да Анкара намерава да настави своје посредничке напоре, усмерене на решавање кризе у односима Москве и Кијева.
„Председник Ердоган је нагласио да Анкара намерава да одлучно и искрено настави своје напоре да се реши ова криза између два суседа и да се успостави мир“, саопштено је из канцеларије турског председника.
Ердоган је, како је саопштено, рекао Путину да намерава да допринесе наставку преговарачког процеса Москве и Кијева у Истанбулу.
„Изјавивши да је Турска спремна да преузме на себе иницијативу да се прекине сукоб Русије и Украјине и да иступи као посредник на путу ка миру, председник Ердоган је рекао да жели да се што пре успостави чврсти мир у региону, јачањем импулса који је створен током истанбулског процеса“, наведено је у саопштењу.
Русија је почела војну операцију за демилитаризацију и денацификацију Украјине 24. фебруара. Председник Русије Владимир Путин је рекао да је њен циљ „заштита људи над којима је кијевски режим осам година вршио геноцид и злостављао их“.
Руско-украјински преговори почели су крајем фебруара. Делегације су се два пута састале у Белорусији, након чега је одлучено да наставе свакодневне преговоре путем видео-конференција. Крајем марта делегације су одржале нову рунду преговора у Истанбулу. Шеф руске делегације, помоћник руског председника Владимир Медински је саопштио да је Украјина предала своје писане предлоге за будући споразум, те да је тиме Кијев први пут за много година показао жељу да се договара.
Руска страна је одговорила на тај гест Украјине одлуком да се приметно смање борбена дејства у правцу Кијева и Чернигова. Москва је, такође, предложила да се сусрет председника Русије и Украјине, Владимира Путина и Владимира Зеленског, одржи у исто време када министри иностраних послова двеју земаља буду потписивали споразум.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров саоштио је касније да Украјина одустаје од сопствених предлога и да изазива бројне провокације како би закочила преговарачки процес. Он је додао да је Украјина представила свој нацрт споразума с Русијом у којем су очигледна одступања од одредби у вези с Кримом, утврђених на састанку у Истанбулу, као и у вези с војним вежбама за које се првобитно обавезала да добије сагласност Русије.