Овако режисер Емир Кустурица открива за Спутњик како слоган овогодишњег 15. Међународни филмског и музичког фестивала Кустендорф - „Раздирућа и чудесна лепота стварања“ кореспондира са чињеницом да се руска уметност данас забрањује широм западног света.
„Чињеница да се у 'Тајм' магазину појави чланак који говори о томе да је Достојевски крив за ово све, једноставно говори о много већем лому него што се нама чини. А тај прелом душе, иако је у овом европоцентричном свету присутан, огроман део света уопште не уважава. С тим што је овај гласнији, јачи су мегафони, али немогуће је затрти културу. То је једноставно залудан посао. И толико ће Достојевски како време буде одмицало све више и више бити у праву“, поручује Кустурица.
Режисер се осврнуо и на полемику која се повела на друштвеним мрежама око фотографије српске представнице на овогодишњој Песми Евровизије, Ане Ђурић Констракте, на којој се види намештај у облику слова „З“, а који су многи протумачили као недвосмислену подршку руској војсци у Украјини.
„Све је то део те Кристалне ноћи. То су кристални дани који су дужи од те ноћи. И у тим кристалним данима се одвија нешто што је било незамисливо. Ми смо одрасли уз ратове, ја сам одрастао уз Вијетнамски рат, тек се био завршио Корејски. Присуствовали смо у два наврата рату у Ираку, гледали смо лом у Либији, гледали смо рат у Сирији. И сви су ти ратови били правдани или су прећутно узимани у обзир, јер је сила то могла себи да обезбеди. А сада се дешава један рат који има своју предигру. Тај рат није почео сада, он траје од 2016. године када је тадашњи председник Украјине рекао: 'Наша деца ће да иду у обданиште, а њихова неће' – мислећи на Донбас – 'Наша деца ће да заврше факултете, њихова неће. Ми ћемо да добијамо пензије, они неће'. Он је тада још, 2016, обећао овај рат који се данас дешава“, прецизира наш саговорник.