ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Забринути смо због ескалације напетости у Придњестровљу где се последњих дана догодило неколико инцидената уз примену ватреног оружја, напада на социјалне и инфраструктурне објекте. Те активности третирамо као акте тероризма који су усмерени на дестабилизацију ситуације у региону. Очекујемо детаљну и објективну истрагу свих околности које се до тога довеле“, рекла је Захарова на редовном брифингу за новинаре.
Русија одлучно усуђује покушаје да се Придњестровље увуче у оно што се догађа у Украјини.
„Мало-мало па се одатле могу чути сензационалистичке изјаве о припремама руских мировњака, аеродрому у Тираспољу, војних обвезника за нека офанзивна дејства. Ми све то региструјемо. Али, све те изјаве не доводе у сумњу чињеницу да ситуацију на левој обали Дњестра, укључујући безбедност, контролишу заједничке мировне снаге“, додала је она.
Ситуација у Придњестровљу
У Придњестровљу су се догодила три терористичка напада – на зграду Министарства државне безбедности у Тираспољу, у близини војне јединице у близини села Паркани и на торањ радио-телевизијског центра у близини села Мајак. У републици је уведен „црвени“ ниво терористичке опасности. Истражни комитет Придњестровља покренуо је кривичне поступке по члану „терористички напад који је извршила група лица употребом ватреног оружја“. Извор у Тираспољу саопштио је да су терористичке нападе у непризнатој републици извршила три неидентификована лица која су стигла са територије Украјине.
Министарство унутрашњих послова непризнате Придњестровне Молдавске Републике у среду је потврдило да је са украјинске стране пуцано у правцу села Кобасна, где се налазе војна складишта.
Шездесет одсто житеља Придњестровља су Руси и Украјинци. Придњестровље је тражило излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом. После неуспешног покушаја власти Молдавије да на силу реше проблем 1992. године, Придњестровље је практично постало територија која није под контролом Кишињева.