Подкаст

Да ли је свет на путу да оглуви као и Бетовен | Орбита културе

У новом издању емисије "Орбита културе" откривамо зашто ће Александар Маџар поред Бетовена наставити да свира и Рахмањинова, као и ко ће све заиграти у новој серији „Време смрти“.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Шта је ново сазнао из „дружења“ са Бетовеном чије сонате наставља да свира на концертима у Коларцу, зашто свет све више личи на славног композитора јер све слабије чује а изгледа и да ће потпуно да оглуви – за „Орбиту културе“ објашњава прослављени пијаниста Александар Маџар.
Зашто сматра да говорећи о прошлости језиком Ћосићевих дела говоримо заправо о садашњости – за „Орбиту културе“ објашњава глумац Горан Шушљик који за неколико дана почиње снимање серије „Време смрти“.
Шушљик открива и да ли је рачунао на овакав одјек серије, као и да ли га је делу великог писца привукла историја као трагедија наших политичких и идеолошких подела или једноставно историја коју сведоче судбине обичних људи са наших простора.
Због чега у вишедеценијској историји такмичења за песму Евровизије ниједан наш представник није подигао већу медијску прашину од Ане Ђурић Констракте, уметнице којој су замерили много тога: од виђања са српским патријархом, до сликања у студију РТС-а у коме столови изгледају као слово „Z“, али и шта за нашу сцену значи овај продор алтернативне поетике и културе – за Спутњик објашњава др Игор Перишић, виши научни сарадник Института за књижевност и уметност.
Шта ће обележити петнаести Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф који ће се одржати од 6. до 10. маја 2022. године у Дрвенграду, зашто упркос свему и даље верује да је филм уточиште које зауставља време и које човеку даје могућност да себи продужи живот –открива оснивач фестивала, редитељ Емир Кустурица.
Где су границе трошности и у каквој су вези човек, његово трајање и микроорганизми које представља на својим радовима – питамо сликара и музичара Владимира Лалића, аутора изложбе „Границе трошности“ недавно отворене у галерији „Новембар“.
Каква је судбина злостављане жене која тек у затвору осети слободу, да ли је смрт неретко једини излаз из живота испуњеног трпљењем насиља – питања су за глумицу Вању Ејдус, главну јунакињу представе „Успаванка за Алексију Рајчић“ чија је премијера заказана за суботу на сцени „Раша Плаовић“ Народног позоришта.
Орбита културе“ прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.
У жељи да афирмише праве вредности, остаје верна сопственом слогану који гласи: „Када има културе, нико не примећује, а када је нема — примете сви“.
Спутњикову „Орбиту културе“ уређује Дејана Вуковић, а емитује се сваке суботе у 10.00 на таласима Радија Студио Б.
Коментар