РУСИЈА

Предвиђање болести срца на основу очног дна - иновативно решење руских научника

Научници Сеченовског универзитета помоћу вештачке интелигенције прогнозираће развој кардиоваскуларних болести на основу прегледа очног дна, саопштила је прес-служба универзитета.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Научна достигнућа Сеченовског универзитета, која се односе на коришћење вештачке интелигенције и програма машинске обуке, омогућиће лекарима да у будућности практично са стопроцентном прецизношћу прогнозирају развој кардиоваскуларних болести на основу снимка очног дна“, наводи се у саопштењу.

Према саопштењу, очно дно (фундус) је практично једино место у организму које омогућује лекарима да процене стање крвних судова малог калибра. Коришћење вештачке интелигенције и програма машинске обуке за анализу одступања од норме на снимцима очног дна, може дати максимално прецизну прогнозу развоја кардиоваскуларних болести.

„Анализа очног дна спада у једну од лако доступних дијагностичких метода, а платформа коју смо развили већ је обучила алгоритам за прогнозирање с прецизношћу од око 99 одсто. Настављамо тестирања у циљу још веће прецизности прогнозирања. Кад буде завршен научни део истраживања, програм ће прећи у фазу клиничког тестирања у оквиру универзитета“, изјавио је Филип Ковилов, директор Института за персонализовану кардиологију при Сеченовском универзитету.

Како се још истиче, нова технологија биће доступна медицинским стручњацима у року од пет до седам година.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Научници открили потпуно нову врсту ћелија у људском телу
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Комплетан поглед на ДНК: Објављен први читав људски геном
Коментар