РЕГИОН

Додик: Добровољачка - злочин против мира и доказ да је муслиманско руководство изазвало ратни сукоб

Злочин над невино страдалим војницима и цивилима који су били у служби бивше ЈНА 2. и 3. маја 1992. у сарајевској Добровољачкој улици био је злочин против мира и доказ да је тадашње муслиманско руководство желело и изазвало ратни сукоб у БиХ да би остварили своје максимaлистичке захтеве и политичке циљеве, изјавио је Милорад Додик.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Српски члан Председништва БиХ је истакао да су пуцњи у невине људе, младе војнике који су у колони покушали да напусте Сарајево након постигнутог договора, представљали пуцње у мир и слободу, те потврдили шта за муслиманско руководство значи договор и дата реч - ништа.
„Убиство српског свата на Башчаршији, ратни покличи, пуцњи и паљења у Добровољачкој улици, пресретање возила ЈНА на Скендерији, напад на Дом ЈНА и све касарне у Сарајеву, брутално стрељање заробљених војника ЈНА у Великом парку, Тузланска колона... - сви ти злочини почињени над невиним људима, над младошћу, јесу злочини против мира и пуцањ у слободу“, нагласио је Додик.
Он је рекао да је разоткривање лажи бившег и садашњег муслиманског руководства о наводној српској агресији и агресији бивше ЈНА на БиХ кључни задатак институција Републике Српске, те да се само пласирањем истине, аргументима и доказима, културом сећања и подсећања на бројне злочине над српским народом јасно потврђује ко је желео рат у БиХ и ко се спремао и наоружавао за ратни сукоб.
„Тадашње муслиманско руководство јасно је поручило не само Србима у БиХ, већ и целом свијету да не желе мир у БиХ и нормалан живот у остатку тадашње Југославије, те да су спремни на све. Желели су рат и то су јасно показали, док се тај исти свет правио и нем и глув и слеп оптужујући Србе“, навео је српски члан Председништва БиХ.
Додик је подсетио да упорно деценијско одбијање Тужилаштва БиХ да процесуира одговорне за ове злочине „представља више него јасан доказ да та неуставна и нелегална правосудна институција од дана када је наметнута одлуком високог представника представља инструмент муслиманске и политике дела међународне заједнице у БиХ“.
За свакога ко жели и хоће да види, рекао је Додик за Срну, јасна је улога и одговорност муслиманског политичког, војног и полицијског руководства, осим за тужиоце, како домаће тако и стране, чији је задатак био да заташкају злочине и пребаце наводну одговорност за изазивање крвавог грађанског рата у БиХ на Србе.
„И данас, две и по деценије након злочина сетили су се да подигну оптужницу за злочин у Добровољачкој. Зашто сада!? За прање биографија!? Савест им сигурно није прорадила. То је крајње лицемеран и манипулаторски потез правосуђа БиХ. Наше поверење у рад наметнутих правосудних институција на нивоу БиХ давно је изгубљено и не може га ништа вратити, јер смо сведоци бројних пристрасно вођених и катастрофално срамотних пресуђених предмета који се тичу злочина над Србима“, нагласио је Додик.
Он је навео да досадашња пракса рада правосудних институција у БиХ, нажалост, показује да се преко оптужница и пресуда покушава дефинисати карактер рата у БиХ према којем је српски народ искључиво одговоран за све, а муслимани наводне невине жртве.
„Упркос свему, кад-тад истина ће изаћи на видело, а сарајевска Добровољачка улица остаје записана као место страшног злодела и вечна срамота оних који су то учинили, као и оних који ништа нису урадили да злочинци и починиоци правовремено одговарају“, закључио је Додик.
У Добровољачкој улици у Сарајеву припадници „Зелених беретки“ и Територијалне одбране БиХ су, по наредби члана Председништва БиХ Ејупа Ганића, 3. маја 1992. године напале колону возила ЈНА која је, према договору Алије Изетбеговића и Унпрофора, напуштала тадашњу Другу војну област.
Дан раније, 2. маја 1992. године, припадници „Зелених беретки“, „Патриотске лиге“, МУП-а и Територијалне одбране напали су Дом ЈНА и Команду Друге војне области у Сарајеву.
За само неколико дана мучки су убијена 42 припадника ЈНА, 71 је рањен, док их је 207 заробљено.
У Источном Сарајеву и Сарајеву данас ће, у организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиција ослободилачких ратова, бити обележено 30 година од злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици, преноси РТРС.
РЕГИОН
Злочин у Добровољачкој - 30 година без казне
РЕГИОН
Може ли после три деценије суд у Сарајеву донети правду за жртве масакра
Коментар