СВЕТ

Стручњаци: Француска пребацује кривицу на Русију у Малију, док Париз губи утицај и контролу у Африци

Масовна гробница коју су малијски војници открили у близини испражњене француске базе навела је Париз да оптужи припаднике руске Вагнер групе да су тамо подметнули лешеве како би оптужили француске оружане снаге. Ипак, након језивог открића, званични Бамако се одрекао свог споразума о војној сарадњи са Француском 2. маја.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Француска очајнички жели да задржи свој утицај и контролу над Западном Африком од које зависи због сопствене економије и учиниће све да дискредитује владу Малија и, наравно, било какву руску помоћ коју влада у Бамаку добија“, каже Кристофер Ц. Блек, стручњак за међународно кривично право са дводеценијским искуством у области ратних злочина и међународних односа.
„Француска је спречила развој западноафричких нација тако што је контролисала њихове валуте и њихове владе, а збацила је владе које им се не свиђају. То смо видели са хапшењем председника Гбагбоа у Обали Слоноваче 2010. године, кога су затим предали у руке Међународног кривичног суда који га држи у притвору иако од нема никаквих доказа против њега.“
Мали је објавио да је, након одлуке француског председника Емануела Макрона да повуче трупе из те афричке земље у јуну 2021. године, затражио 25. септембра помоћ од руске приватне организације Вагнер.
Макронова промена мишљења је изазвана уклањањем привремене владе од стране потпредседника Асими Гоите, који је себе поставио на чело прелазне владе у мају 2021.
Најављено повлачење најмање половине француског контингента од 5.000 војника означило је крај париске операције Баркхане у тој земљи. Иницијативу за борбу против тероризма покренула је Француска у августу 2014. године у сарадњи са Буркином Фасо, Чадом, Малијем, Мауританијом и Нигером (Г5 Сахел).
Одлука владе у Бамаку да ангажује стручњаке Вагнер групе изазвала је буру критика из Француске и других држава ЕУ, које су тврдиле да Москва стоји иза овог договора. Министарство спољних послова Русије оповргнуло је те тврдње, уз образложење да Вагнер нема никакве везе са руском владом. Са своје стране, премијер Малија Чогуел Кокала Маига рекао је да након „једностране“ одлуке Француске да повуче трупе из Малија, Бамако није имао друге опције осим да тражи алтернативе за одбрану.
„Недавни низ државних удара у западној Африци (Чад, Мали, Буркина Фасо) указује на то да француски утицај опада јер су ове нације коначно у стању да разбију колонијалну омчу“, каже Блек.
„Занимљиво је да утицај Русије у региону расте и буди сећања на совјетску подршку ослободилачким покретима широм Африке претходних година. Сталне оптужбе против Вагнера и руских плаћеника уклапају се у агресивну пропаганду НАТО-а против Русије и то се мора посматрати у том контексту“, сматра стручњак.
Адвокат напомиње да је Запад изнео сличне оптужбе у вези са Либијом коју је НАТО бомбардовао и уништио. Он истиче да Француска и НАТО блок већ дуго примењују селективни приступ правди.
„Пошто су Французи избацивањем Гбагбоа у Обали Слоноваче и подржавањем Оутуаруа као новог вође, који је починио многе масакре против људи који су подржавали Гбагбоа 2010. године, затворили очи и подржали те масакре, разумно је претпоставити да се у масовној гробници у близини њихове бивше базе налазе жртве њихових снага, а не Вагнер групе“, истиче Блек.

Влада Малија мора бити задужена за истрагу

Откриће масовне гробнице испред војне базе у Госију, на северу Малија, погоршало је ионако напете односе између Бамака и Париза. Тела су пронађена два дана након што су француске снаге напустиле базу.
Прелиминарна истрага малијске војске указује на то да стање распадања тела „указује да је ова масовна гробница постојала много пре француске примопредаје објекта малијској страни. Локални медији наводе да су лешеви можда били лешеви групе малијских пастира који су нестали пре повлачења француске војске из Госија.
Подаци француске војске о наводним ратним злочинима у земљи доприносе сумњи да је људе пронађене у масовној гробници могла киднаповати и убити француска војска.
Француска војска је негирала одговорност и тврдила да је Вагнер група намерно донела и бацила тела у близини базе Госи, да би за то оптужила француску војску. Французи су објавили снимке дронова неидентификованих људи, наводно белаца, мушкараца у војној опреми који манипулишу телима у близини објекта. Када је Би-Би-Си затражио да представе видео запис бољег квалитета, француска војска је рекла да то не може да уради из „безбедносних разлога“.
Руско министарство спољних послова коментарисало је ове наводе рекавши да француске власти покушавају да пребаце кривицу за своје грехе усред већег „успеха малијске војске у чишћењу републике од терористичке претње” него што су француске снаге имале за више од девет година борбе. Москва је позвала на детаљну истрагу о убиствима малијских цивила и позвала Французе да помогну у истрази.
„Једини људи који могу да спроведу истрагу су власти Малија, чија је то држава, а свакако не Французи који су у то умешани и свакако нико из НАТО банде који у свакој прилици желе да дискредитују Русију“, каже Блек.
„Француска је водећа војна сила у Европској унији“, каже Брунои додаје да са таквом врстом 'престижа' Француска жели да избегне чак и подсећање на своје активности у Сахелу.
„Мислим да је штампа веома срећна што је скренула сваку негативну пажњу са активности европских држава у Африци, у Сахелу или на Блиском истоку“.

Русија је увек „жртвено јагње“

У међувремену, Русија је претворена у „жртвено јагње“ којег Запад користи да избегне одговорност за своја недела, оцењују стручњаци.

„Русија је сада постала оно што се назива „жртвено јагње“ за било које злочине који се дешавају било где у свету“, каже Филип Ђиралди, бивши шеф у ЦИА и војни обавештајац.

„Западним медијима и владама је увек згодно да окриве Русију, без обзира на стварне чињенице у вези са оним што се догодило. Имајте на уму, на пример, смешне извештаје да су руски војници били 'кољачи Сирије', а заправо су спасили ту земљу од исламских зверстава. Овога ће без сумње бити још“, сматра Ђиралди.
Штавише, Русија као „баук“ је главно оправдање за наставак постојања НАТО блока из доба Хладног рата, текућу трку у наоружању и огроман профит западног војно-индустријског комплекса, каже професор Алфред де Зајас, бивши независни стручњак УН за међународни поредак и аутор књиге „Изградња праведног светског поретка“.
Према речима бившег експерта УН, треба очекивати више оптужби без доказа и лажних операција против Русије и њених приватних паравојних организација у наредним недељама.
„У међувремену, знамо за многе стране плаћенике и приватне безбедносне компаније које раде за САД и НАТО у Украјини“, каже де Зајас.
Коментар