ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Према њеним речима, поступци актуелне Владе су усмерени на преговоре о испорукама гаса преко посредника.
„Сада поново добијамо руски гас од приватне компаније, али његова цена је скоро 30 одсто виша“, рекла је Петкова за бугарску телевизију „Нова“.
Посланик бивше владајуће странке ГЕРБ Дељан Добрев такође оштро критиковао бугарског премијера. Како је рекао, у садашњој ситуацији Влада не би требало много да се ослања на интерконектор са Грчком који је првобитно направљен за транзит гаса преко територије Бугарске. Добрев сумња да ће на лето потећи гас поменутим гасоводом, иако је бугарски премијер раније изјавио да ће њиме почети да се испоручује милијарду кубних метара азербејџанског гаса.
Такође је рекао да се преко Бугарске одвија транзит руског гаса у Грчку, али се део тог гаса поново враћа у Бугарску. То се дешава преко посредника – грчке компаније ДЕПА и приватне швајцарске компаније „Мет енерџи“.
„Како можемо доказати да је гас заправо руски? Након прекида испорука очекивало се да ћемо увозити гас из Грчке, односно испоруке 'Гаспрома' требало је да се смање. Међутим, наша потрошња се повећала… Али то још не може да буде доказ (да се настављају испоруке руског гаса). Треба да видимо куда он иде. Колико гаса иде у Грчку? Пре него што смо остали без гаса тамо се слало 40 хиљада мегават сати, а након тога – 105 хиљада. Пре кризе из Грчке нам се враћало 12-30 хиљада мегават сати, а 1. и 2. маја већ 92-94 хиљаде. Само цена више није 75 евра, него 102 евра и нешто мање од 100 евра преко посредника“, рекао је Добрев.
Бугарска компанија „Булгаргаз“ потврдила је да Бугарска користи услуге поменутих добављача, али се не слажу са тврдњама да цена гаса озбиљно расте.
„Чак и да је Бугарска платила још један износ у рубљама, цена би вероватно претрпела непредвиђене промене с обзиром да изостаје прецизан курс и могућности да бугарска страна има контролу у процесу конверзије коју је предложила компанија „Гаспром експорт“, закључио је Добрев.