ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„То ће значити економско самоуништење Европе. Идемо у том правцу“, изјавио је шеф државе.
Радев је критиковао бугарски парламент због недавне одлуке да пошаље војно-техничку помоћ Украјини. Председник је то назвао „опасним кораком“ који увлачи Бугарску у сукоб, указавши на ризике сличне подршке.
Како је познато, неслагања у бугарској владајућој коалицији поводом могућности слања оружја Украјини се настављају: лидер Демократске Бугарске Христо Иванов запретио је напуштањем коалиције ако Софија не буде у стању да се понаша у складу са сопственим ставовима о евроатлансткој оријентацији, док је Социјалистичка партија категорички и даље против тога.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.