РУСИЈА

Немачко Министарство економије: „Северни ток 2“ је мртав

Пројекат „Северни ток 2“ је након почетка руске специјалне операције у Украјини фактички мртав, изјавила је портпаролка немачког Министарства Анике Ајхорн.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Прошле недеље смо прилагодили испоруке из Норвешке и Холандије. Можемо да их повећамо у договору са тим партнерима. 'Северни ток' је заиста мртав", одговорила је она на питање новинара да ли је могуће активирати гасовод за компензацију део прекинутих испорука преко територије Украјине.

Министарка је истакла да је снабдевање Немачке гасом стабилно.
„Складишта гаса се стално пуне. Тренутно је попуњено 38,6 одсто. Овде видимо даљи раст“, додала је Ајхорнова.
Истовремено, навела је да је количина гаса који стиже у Немачку преко Украјине смањена за скоро 25 одсто за дан.
„Нафтогас Украјине“ саопштио је у уторак да више није одговоран за транспорт гаса на територијама које нису под контролом Кијева, назвавши то „вишом силом“. А „Оператор ГТС Украјине“ је најавио од 11. маја прекидање транзита преко чворишта „Сохрановка“ и компресорске станице „Новопсков“, које су под контролом руских снага (на територији ЛНР), наводно због више силе. Такође је истакнуто да скоро трећина транзита гаса из Русије у Европу (до 32,6 милиона кубних метара дневно) пролази кроз „Новопсков“.
После почетка специјалне војне операције за денацификацију и демилитаризацију Украјине, западне земље појачале су санкциони притисак на Москву. Пре свега рестриктивне мере су утицале на банкарски сектор и испоруке високотехнолошких производа. Многи брендови објавили су о повлачењу из Русије.
Кремљ је ове мере назвао економским ратом, али је нагласио да је Русија била спремна за такав развој догађаја. Банка Русије предузима мере за стабилизацију ситуације на девизном тржишту; плаћања за испоруку гаса непријатељским земљама пребачена су у рубље. Осим тога, Влада је припремила план за супротстављање рестриктивним мерама који обухвата око сто иницијатива. Износ његовог финансирања износиће око трилион рубаља.
Санкциони притисак на Москву већ се преокренуо у економске проблеме за Сједињене Америчке Државе и Европу, узрокујући озбиљно повећање цена горива и хране.
РУСИЈА
Немачке власти позвале да се распусти фонд подршке „Северном току -2“
Коментар