КУЛТУРА

„Осим у случају непристојне понуде“: Отварање изложбе „Није за препродају“ 19. маја

У четвртак, 19. маја у 19 часова у Продајној галерији „Београд“ (Косанчићев венац 19), биће отворена изложба „Није за препродају“ са делима из приватне колекције Слободана Нешовића – Локе и Ирене Нешовић. Кустос изложбе је Борис Бота Миљковић, редитељ и дугогодишњи креативни директор РТС-а.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

На отварању ће бити присутни и уметници Марина Марковић, Тадија Јаничић, Вук Видор, Урош Ђурић, Александар Младеновић- Лека, Андреј Јосифовски – Пијаниста, Александар Денић и Марија Драгојловић.
„Ова изложба нема кустоски концепт нити уобразиљу да на било који начин утиче на оно што ћете купити. Изложени радови нису класификовани ни по једном усвојеном или познатом критеријуму. Једини критеријум је да су купљени да би били чувани и да би се у њима уживало. Већина радова је купљена директно од уметника, неки од галериста, нешто и од трговаца . Посебна драгоценост је континуирани дијалог са неким од представљених уметника. То се на сву срећу не може изложити. Неки од радова се налазе у поседу наших пријатеља који су тамо завршили као поклон или као наша препорука“, наводи Слободан Нешовић, власник колекције, и додаје да ниједан изложени рад није на продају, „осим у случају непристојне понуде“.
Рад Милорада Миће Стајчића из приватне збирке Слободана Нешковића.
Кустос Борис Миљковић је поводом предстојеће изложбе написао:
„Дискретни шарм приватне збирке, чини ми се, не може се на са чим поредити. Он је важан готово онолико колико је важно социјално, естетско, политичко или антрополошко истраживање нашег тренутка. Зато мислим да је од приличног значаја да Локина лична колекција бар на тренутак борави у овом јавном простору и да се енергија посебног осећања колекционарове стварности некако помеша са простором у којем се, иначе, излажу и сакупљају радови уметника намењених продаји. Колекција коју гледате се не продаје (осим у случају понуде које се не може одбити) и зато је вредна вашег погледа – а још је вреднија колекционарова жеља да са нама подели тренутак своје успомене на Београд, од своје панкерске младости до првоборца у борби за тантијеме и ауторска права уметника. То је управо та драгоценост који није лоше поделити на оваквом месту“.
Рад Александра Денића из приватне збирке Слободана Нешковића.
На изложби ће бити представљена дела Марије Драгојловић, Раше Теодосијевића, Марине Марковић, Срђана Апостоловића, Александра Леке Младеновића, Тадије Јаничића, Уроша Ђурића, Миће Стајчића, Срђана Марковића Ђилета, Александра Денића, Биљане Ђурђевић, Вука Видора, Андреја Јосифовског – Пијанисте, Петра Мошића, Саше Марковића – Микроба, Сане Гарић, Мине Радовић, Дејана Рацковића, Александра Зографа и Милана Миладиновића.
КУЛТУРА
Од „Бештија“ до „Валтера“ – изложба „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970-1979”
Коментар