ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Такође је откривено да људи рођени у септембру и новембру такође имају веће шансе да живе дуг живот.
Онима који су рођени у марту, мају и јулу имају 40 одсто мање стогодишњака од оних који су рођени у другим месецима.
Друга студија на људима који су рођени на северној хемисфери, открила је да бебе рођене у јесен живе дуже од беба које су се родиле у пролеће.
Зашто је већа вероватноћа да ће бебе рођене у октобру живети 100 година?
Иза овог истраживања стоји неколико теорија. Једна идеја је да су ове бебе биле мање изложене одређеним сезонским болестима јер су избегавале екстремно високе и ниске температуре лета и зиме, каже Несочи Океке Игбокве, лекар и здравствени стручњак.
„Можда је рођење октобру створило донекле заштитни ефекат против излагања сезонским болестима које на крају могу утицати на нечију дуговечност“, објашњава Океке-Игбокве.
Ипак, истраживачи нису сасвим сигурни зашто је ово тренд и још увек истражују овај феномен. Кажу да људи рођени у октобру живе дуже 160 дана од оних који су рођени у пролеће.
То је зато што су добијали оптималну количину сунчеве светлости током трудноће и раног развоја.
Шта утиче на то колико дуго живите?
Постоји много других фактора животне средине који утичу на стогодишњи статус. Навике у исхрани, ниво физичке активности и избегавање токсичних навика попут пушења само су неке од ствари које сигурно могу допринети дуговечности.
„У суштини, постоји низ фактора који утичу на дуговечност, али и већи или мањи фактори због којих постоји вероватноћа да ће неко достићи 100 година“, каже Океке-Игбокве, пренео је ДДЛ.