„Обавештајне службе западних земаља деле сателитске и електронске обавештајне информације са Украјином, што помаже Кијеву да схвати логику деловања руске војне команде. Другим речима, на основу западних обавештајних информација и података Украјинци могу да сагледају борбену ситуацију и предвиде могуће акције руске војске“, упозорава Игор Коротченко, главни уредник руског часописа "Национална одбрана".
Осим тога, украјинске службе комбинују те податке са својим обавештајним информацијама, укључујући пресретнуте поруке, и користе их за извођење напада на руске снаге и снаге Донбаса.
„Дају им информације о координатама циљева за уништавање високопрецизним оружјем које Украјина има. Конкретно, реч је о различитим типовима ракетног наоружања и јуришних дронова који предају координате циљева и дају препоруке за наношење одређених удара на групације Оружаних снага Русије и армије ДНР и ЛНР. Дакле, пружањем обавештајних података западних служби пружа се подршка Оружаним снагама Украјине за вођење операције. Осим тога, у Украјини постоје страни војни саветници који помажу у планирању и извођењу одређених операција које изводе Оружане снаге Украјине“, истиче Коротченко.
Изазови и претње
Американци су још 2014. године почели да Украјини предају сателитске снимке Донбаса и пограничних подручја, али и друге западне земље деле своје информације и сателитске снимке.
НАТО чак и не крије да њихови уређаји стално лебде над зоном борбених дејстава и да податке често предају чак и „у реалном времену“. То је потврдио и амерички министар одбране Лојд Остин, који је прошлог месеца рекао да САД пружају све обавештајне податке украјинској војсци ради успешног циљања и ефикасних напада у региону Донбаса. То је први пут да су САД отворено признале да имају незаменљиву и централну улогу у операцијама украјинске војске у зони сукоба у Донбасу.
Он је такође истакао да ће САД померити „небо и земљу“ да снабдеју Украјину оним што јој је потребно за борбу против Русије.
Коротченко оцењује да су управо испоруке најновијег западног наоружања Украјини највећа претња, а да би се то зауставило, по његовом мишљењу, руска војска треба да уништи целокупну транспортну и логистичку инфраструктуру Украјине, укључујући кључне железничке и друмске мостове преко река.
„Неопходно је прекинути логистичку везу између различитих делова Украјине и уништити све кључне транспортне објекте и логистику на Западу и на југу Украјине како би се спречила испорука новог западног наоружања, посебно америчког и британског, као и других врста наоружања уништавањем њихових путева испоруке, а данас су то углавном железница и аутопутеви. То је оно што треба урадити да би се блокирало снабдевање. Уколико се ове набавке изводе у обиму у којем су планиране, то ће постати веома озбиљан изазов и претња приликом извођења специјалне војне операције“, каже Коротченко.
Русија има „противотров“
Размена обавештајних података део је појачаног тока помоћи САД која укључује и тешко оружје и десетине милијарди помоћи.
Амерички званичници не желе да открију како долазе до информација о штабовима руских трупа из страха да ће то угрозити њихове методе прикупљања, али се зна да америчке обавештајне агенције користе различите изворе, укључујући поверљиве и комерцијалне сателите да би се пратило кретање руских трупа.
Извршни директор компаније „Спејс Икс“, милијардер Илон Маск је признао да његов сателитски интернет програм „Старлинк“ покрива Украјину, пошто су му позив за помоћ упутиле кијевске власти. Експерти објашњавају да Украјинци могу да користе добијене информације, посебно у планирању нападе на насеља, где живи руско и рускојезично становништво.
Није тајна да се у Оружаним снагама Украјине боре странци – и плаћеници и војници. Управо они, тврде у Донбасу, раде као оператери противбатеријских радара, помажући Украјинцима да открију и лоцирају положаје руске артиљерије.
Недавно је објављено и да су најмање две групе које броје око 20 стручњака за диверзије и партизанску борбу из састава Специјалне ваздушне службе (САС) Британске армије десантирани изнад Лавовске области у Украјини, а у њихове задатке спадају и тајно извиђање и прикупљање обавештајних података.
Припадници те службе сматрају се једним од најбољих у свету у области организације државних преврата, масовних протеста и митинга, организације убистава политичких функционера, врбовања, али и припреме терористичких аката. Експерти наводе да то нису обични специјалци, него интелектуалци који у свом саставу имају и идеологе и стручњаци из разних области и да они обично у зонама борбених дејстава раде под маском медицинских радника или хуманитараца.
Руски експерти закључују да земље НАТО-а помажу Украјини у војним залихама и обавештајним информацијама, али не „из велике љубави“ према режиму у Кијеву, него на тај начин - посматрајући дејства руских трупа, тактику, финесе око употребе оружја, предности и слабости - генерали у Бриселу и Вашингтону пажљиво анализирају како се потенцијални непријатељ бори. Очекује се да ће на основу тих закључака бити написано на десетине уџбеника за западне војне школе и академије.
С друге стране, руски стручњаци напомињу да је у последњих неколико година ниво обучености украјинских специјалних служби ојачао, у великој мери захваљујући подршци западних обавештајних агенција и сматрају да њихове могућности и мотивисаност не треба потцењивати.
Експерти упозоравају да ће се у наредном периоду активност специјалних и обавештајних служби повећавати. Истовремено, напомињу да многе западне службе вршљају и по Русији, али да Москва има најбољи могући „противотров“.
„Ми имамо Федералну службу безбедности која ефикасно сузбија обавештајне и субверзивне активности свих страних обавештајних служби“, нагласио је Коротченко.