Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Северни Кавказ је јединствена комбинација природних лепота, историјских споменика, минералних извора, различитих традиција, језика и народа. Представљамо вам девет магичних места од којих застаје дах.
Sputnik

1. Елбрус

Највиша планина у Русији, тајанствена и мистериозна. Величанствене лепоте дијамант је у круни Кавкаских планина. Познат је по великом броју скијашких стаза и планинарским турама. Елбрус је вулкан и стојећи на његовим падинама можете осетити пуну снагу овог древног гиганта.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Елбрус се налази на граници две кавкаске републике Кабардино-Балкарије и Карачајево-Черкесије. У давним временима, локално становништво је обожавало јединог бога Тејрија, који је живео на врху највеће планине, како би са ове висине могао да види све што се дешава около. Стога је једно од имена Елбруса Тејри-Тау. Научници из Кабардино-Балкарије тврде да је модерно име Елбрус локалног порекла и преведено са турског језика значи ел (џел), што значи „ветар“, а често се може наћи и превод „који управља ветровима“. Балкари и Карачаји који живе у подножју планине називају планину Минги-Тау или „планина од хиљаду планина“, „велика планина“, „планина на коју су се попели“.

Планина Елбрус је на списку највиших врхова света. Ледници који се спуштају са његових врхова напајају неке од највећих река Северног Кавказа: Кубањ, Баксан, Малка.

Добро развијена инфраструктура и саобраћајне везе омогућавају популаризацију овог подручја у туристичком, планинарском и спортском погледу. Елбрус је визит карта Кавказа.

2. Тврђава Нарин-Кала

Нарин-Кала је тврђава у Дагестану (град Дербент). Објекат је културно наслеђе великог значаја „Дербентска цитадела Нарин-Кала“ 6.-18. века. Уврштена је у УНЕСКО листу светске баштине од 2003. године. Тврђава је подигнута у предарапском периоду раног средњег века, али међу научницима још увек постоји расправа о времену почетка градње. Ране грађевине датирају из 6. века, касније су из 15. века.

Према првој верзији, најраспрострањеније име је „Тврђава Сунца“, у другој је персијски Шах Хосров 1., који је подигао тврђаву, дао име тврђави Нарин, по имену своје вољене жене, што значи „нежна“.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

У разним деловима зидина грађене су куле. Део зида који се протезао у море чинио је погодну луку за бродове, али је истовремено блокирао пут кроз плитку воду. Између њих, уз море, налазио се древни град Дербент. Од тврђаве се такозвани Планински зид (Даг-Бари) протезао у планине четрдесет километара.

Површина тврђаве је 4,5 хектара. Дужина зидова 700 метара, дебљина два до три и по метра, висине и до 25 метара. Све ово чинило је тврђаву готово неприступачном. Унутар тврђаве су се налазили резервоари, у које је вода акумулирала из планинских извора кроз систем водоснабдевања. Дворишта су била на различитим нивоима.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Унутар тврђаве налази се најстарији хришћански храм 4.-5.века, најстарија црква у Русији, најстарија џамија из 7. века, зиндан (подземни затвор), маузолеј дербентских ханова, ханска купатила, ханска канцеларија, стражарница. У тврђави је било седиште иранских намесника - марзпана.

Према резултатима гласања на такмичењу „Русија 10“, тврђава заузима 15. место.

3. Бархан Сари Кум – јединствена пешчана планина

Недалеко од административног центра Републике Дагестан, града Махачкале, налази се невероватно место дина Сари Кум, или како је мештани зову Сирихум, што значи жути песак. Зашто је ово место невероватно?

Ова пешчана планина заузима површину од око 500 хектара, има висину од 250-260 метара, дужина јој је 12 км, а на најширем месту широка је 4 км. Висина дине је променљива, јер песак под утицајем ветра се креће, неке дине су високе и до 100 метара. Дина константно има 4 врха. Основа планине остаје увек непомична, јер је то глинена степа.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Река Шура-Озен условно дели дину на два дела - велики и мали. Лети ветар дува у једном смеру, зими у супротном, што одржава константну равнотежу дине.

Зими практично нема мраза, упркос чињеници да се јављају у околини, а лети  температура ваздуха расте до плус 60, а песак се загреје до плус 30.

У овој малој пустињи живи 350 биљних врста и око 200 врста птица. Постоје и око 20 врста гмизаваца и око 30 врста сисара. Овде се такође гнезде ретке или угрожене врсте птица, овде живи око хиљаду врста лептира. Флору представљају представници пустиња, али постоје изузеци као што сутополе и врбе које воле влагу, ливадске биљке и трска.

Упркос чињеници да је дина песак, она је природно складиште влаге, која се у потпуности не исушује ни у сушном периоду.

Научници сматрају да је дина Сари Кум реликтна дина и стара је неколико стотина хиљада година. Ситан песак има златну боју.

Сари Кум је јединствен споменик природе. По величини је на другом месту након дине Велика Ерг, која се налази у пустињи Сахара. Управо на овом месту, а не у пустињи, једном је сниман чувени совјетски филм „Бело пустињско сунце“.

Нажалост, на малој дини постављен је каменолом за вађење песка, па је екологија овог јединственог места нарушена. Пожурите да га видите!

4. Кавкаске Минералне Воде

У подножју северног Кавказа, где се уздижу јединствени врхови лаколитских планина, на челу са „облачним“ Бештауом и „озелењеним“ Машуком, налази се јединствено одмаралиште Русије - Кавкаске минералне воде. Кавкаске минералне воде чине Кисловодск, Пјатигорск, Есентуки и Железноводск. Од почетка 20. века, ово су најмодернија одмаралишта у Русији.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Кисловодск, најјужнији град-рај, привлачи нас обиљем сунца, осваја својим парком и низом црвеног камења, каскадним степеништем, Ољховком која шушка преко камења и готичком галеријом Нарзан.

Најсеверније одмаралиште је Железноводск које ће вас изненадити обиљем чувених минералних вода - Славјановска, Смирновска, очараваће вас музејом „Поштанска станица“.

У Есентукију, шетајући сокацима парка, фасцинираће вас мале архитектонске форме - пумпе извора, цветни календар, фонтане, извори минералне воде „Есентуки бр. 17“ и „Есентуки бр. 4“, вода која нема аналоге у свету.

Пјатигорск је најинспиративнији историјски и песнички град на Кавказу. „Овде је Пушкиново изгнанство почело, а Љермонтовљево прогонство завршено. Планина Горјачаја, планина Машук, сва ова имена подсећају на легенде, приче и бескрајно живописну природу Кавказа. Пјатигорск је јединствен по томе што на његовој територији постоји пет врста минералних воде и овде се лече све болести, како кажу лекари, осим рака и вируса. Назван по највишем врху Пјатигорија, планини Бештау,  град има невероватну ауру и животворну снагу природе, рађајући песнике, писце, научнике.

Дођите, јер је боље једном видети него сто пута чути!

5. Даргавс – град мртвих

Република Северна Осетија-Аланија привлачи туристе из целог света лепотом природе и древним историјским споменицима. Древне куле и тврђаве, некрополе и још много тога. У басену Даргав постоји велики број археолошких налазишта различитих доба, а најранија су још из бронзаног доба. Према легенди, овде је живео царевић Тага, оснивач многих родова високог друштва у Источној Осетији.

Даргавс значи или „бранитељ клисуре“ или „дуга ливада“.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

У самом срцу клисуре Даргав, дуж јужне падине планине Раминирах, до реке, иду светло жуте зграде. На десној обали реке Гизелдон налази се некропола Даргав, или како је обично зову Град мртвих, историјски споменик који се састоји од 99 надземних, полуподземних и подземних камених крипти које су служиле као породичне гробнице. Што је породица била богатија и племенитија, то је породична крипта била виша.

Место на коме се налазе крипте има посебну микроклиму и ветар непрестано дува, што доприноси природној мумификацији тела. Постоје случајеви када је током епидемије куге цела породица ишла да умре у крипти.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Пре револуције није било могуће посетити ово место, јер би посетилац могао платити животом. И до 1967. године у гробницама нису вршена археолошка истраживања. Археолози су пронашли много предмета, што помаже дубљем проучавању културе тог периода.

Од 30-их година 19. века, становници ових места почели су да се селе у равницу.

6. Земља кула

Планинска Ингушетија је посебно популарна међу кавкаским републикама. На падинама планина налази се јединствена древна камена архитектура - куле и замкови. Углавном се налазе на територији Џејрахског региона, као и Сунжењског.

Научници још нису постигли консензус о времену почетка изградње таквих грађевина. Али су сигурни да је престанак градње био у 19. веку, када су Ингуши почели да се селе из планинског дела у равницу. Постоји више од 120 грађевина које су проучене, док неке нису истражене због неприступачности или граничног појаса.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Градња кула од великог камења започела је давно, како се претпоставља у неолитском периоду. Главна изградња је изведена у средњем веку, према неким карактеристикама, на пример, техника зидања, принцип планирања, слични су онима који су раније изграђени.

Ингушке куле се по својој архитектури и елементима декорације прилично разликују од својих суседа. Борбене куле се такође одликују својом грациозношћу.

Било је потребно саградити кулу у року од годину дана, а за то су постојали разлози, као што су ратови и међуплеменски сукоби.

Војне куле достизале су висину од 25-28 метара и имале су пет или шест спратова. Врх куле био је покривен посебним каменом, а имали су степенасте пирамидалне кровове. Неке куле имају петроглифе.

7. Реком – древна светиња Осетије

Клисура Цеи, у којој се налази светилиште, окружена је величанственим врховима Вилпат, Адај-хох, Монах, Цајрага и Каљперага. Према легенди, Реком је саграђен на месту где је Бог пустио једну од три сузе на мртвог Батраџу. На осетинском, име светилишта звучи као Рекоми Дзуар или Рекоми Уастирџи. Храмови Тарангелос и Мкалгабирта створени су од две друге сузе. С једне стране, Реком је покривен високим литицама, изложен након нестанка глечера, с друге стране, отворен је за ледник Цеи.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Светилиште је изграђено без иједног ексера од борових трупаца дебљине 30-35 центиметара методом набијања, традиционалном у давна времена. На исти начин су градили и у Русији, направили би зарез са једне ивице трупца, а следећи балван би чврсто ушао у њега.
„Народна етимологија“ каже да је реч „реком“ према једној верзији изведена од „Хуриком“, што значи Сунчана клисура, према другој „Ириком“ - Осетска клисура.

Сматра се да је уточиште за мушкарце, женама тамо није дозвољен улазак, јер је овде центар култа Уастирџи, који је светац заштитник мушкараца.

Нажалост, Реком није сачуван о свом изворном облику. Модерна зграда изграђена 1995. године након пожара.

8. Архиз – јединствени кутак наше планете

На територији Републике Карача-Черкез, у клисури реке Бољшој Зеленчук, налази се јединствени комплекс - насеље Нижне-Архиз, на чијој територији су сачувана три монументална споменика раног средњег века.

Од 5.000 до 7.000 људи живело је у Херсонесу, са површином упола мањом од града који се овде налази. Ни у једном извору се не спомиње име града. Град се налазио од гребена Узхум до реке Бољшој Зеленчук.

Три хришћанске куполасте цркве добро су очуване на тој територији. Средњи храм је са пута видљив свима који пролазе. Супротно њему, на стени, налази се икона Христа Спаситеља. Храм је сачуван практично у облику у којем је изграђен. Претпоставља се да је, за разлику од Јужног храма, Средњи је био посвећен Светој  Тројици. Северни храм је највеличанственији и најмонументалнији и доминира читавим насељем, најшаренији је и најсветлији. На територији храма пронађени су: бронзани крст, сребрни позлаћени медаљон са ликом Светог Матеја, женски накит и још много тога.

Уз северни храм је гробље, остаци мале капеле са једном апсидом, северни одбрамбени зид и још много тога. На територији насеља било је 17 хришћанских цркава.

На територији насеља постоји и рушевина правилног круга. У литератури се назива „кругом“.

9. Грозни – кавкаски Дубаи

Грозни је административни центар Чеченске Републике. По наредби Александра I, 22. јуна 1818. године, генерал Јермолов је на овом месту саградио тврђаву која је имала велики стратешки значај. Место на којем је изграђена тврђава сматрало се једном од најтежих тачака на Северном Кавказу, па је стога и добило име - Грознаја.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

Тврђава је претворена у град 1870. године, након што је изгубила војни значај. У истом периоду откривена је нафта на територији Чеченије, што је довело до изградње железнице. Грозни постепено постаје велики индустријски центар.

Град се активно развијао током Совјетског Савеза и био је готово потпуно уништен након његовог распада 1994-1999. Уједињене нације су Грозни прогласиле за најразрушенији град на земљи од Другог светског рата.

Многи препознају савремени Грозни као један од најлепших градова Северног Кавказа, често га називајући „Кавкаски Дубаи“.

Комплекс Грозни-Сити, који се налази на обали реке Сунжа у самом центру града, назива се симболом новог града. Састоји се од седам високих зграда: пословног центра, хотела и стамбених зграда. Највиша зграда зове се „Феникс", има четрдесет спратова.

Планине, тврђаве, бање: Девет чуда магичног Кавказа /фото, видео/

У близини се гради кула од 400 метара која има 79 спратова, названа по првом председнику републике Ахмату Кадирову „Кула Ахмат“. Према пројекту, око торња ће бити направљена „река на два нивоа“, „Шаховска академија“ и огроман базен над реком Сунжом.

У центру града налази се једна од највећих џамија на свету, названа „Срце Чеченије“, направљена за 10.000 људи. Минарети се сматрају највишим у Русији. Џамија је саграђена налик Истанбулској Плавој џамији.

Недалеко од Дома штампе налази се још један важан објекат града - Меморијални комплекс славе назван по Ахмату Кадирову, посвећен Победи у Другом светском рату и првом председнику републике. Меморијални комплекс укључује: музеј, Вечни пламен славе, споменик Мовлиду Висаитову, стелу стилизовану под кулу Вајнах, споменик Ахмату Кадирову, споменик Маташу Мазајеву и тенкистима Великог отаџбинског рата.  Све ово се налази у парку на површини од око пет хектара.

Град такође има своје море које се зове Грозни. У резервоару је уређен комплекс светлосних и музичких фонтана са музичким перформансима. Савремени град се динамично развија и представља један од индустријских и научних центара Русије.

Коментар