ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Дијалог мора увек да постоји. Ако у свету, чак и у тешком свету, нема дијалога, онда је то крај коегзистенције. Ми се, као Европљани, као трансатлантски одбрамбени савез, залажемо за међународни поредак који је израстао из тога да су се људи заједно сложили шта је међународни поредак. Али смо на тежак начин сазнали да је последњи облик дијалога који је постојао, односно ОЕБС, да је тај последњи формат дијалога поткопала руска страна“, истакла је Бербокова на конференцији за новинаре након неформалног састанка министара спољних послова НАТО-а у Берлину.
Министарка је такође оптужила Русију за нападе на посматрачку мисију ОЕБС-а у Украјини.
„То значи да је европски мировни поредак који смо покушавали да ојачамо, односно платформа за размену мишљења, дијалог у оквиру ОЕБС-а, у најширем смислу речи уништен, тако да нисмо имали избора, већ да јасно покажемо да стојимо на страни Украјине, да је подржавамо војним средствима да би она могла да се одбрани. Ипак, иако смо морали да се суочимо са чињеницом да је руска страна уништила сваки облик дијалога, срушила европски мировни поредак, и даље имамо разне канале (дијалога)“, објаснила је она.
Као канале дијалога она је навела директне преговоре између лидера западних земаља и руског председника Владимира Путина. Према њеним речима, западне земље су за такав дијалог „спремне у сваком тренутку“ како би се окончао сукоб у Украјини.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.