ЕКОНОМИЈА

Нови српски трактор ускоро на њивама /видео/

Од јесени би на њивама требало да се нађе нови српски трактор „Мајевица 90“ који је резултат двогодишњег рада 10 инжењера, а 80 одсто делова производе домаће компаније.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Процењује се да у Србији има око 450.000 трактора, од којих је чак 80 одсто старије од 20 година. Многи су произведени још у Југославији у ИМТ-у и Раковици.
Два таква ИМТ-а, готово двоструко старија од њега, има Миљан Катић из Бездана.
„Савршено одрађују послове површинске сетве, прскање, међуредно култивирање“, казао је Катић, додајући да му је, ипак, потребан трактор за обраду тешких земљишта.

Какав је српски трактор

Баш један такав са 90 коњских снага у којем је све осим мотора и мењача домаће производње, ускоро ће се производити у бачкопаланачкој фабрици.
„У нашој фабрици урађено је 1.370 позиција. У кооперацији са ‘Првом петолетком’ успели смо да освојимо комплетну хидраулику, пнеуматику и кочиони систем. Трудимо се да повећамо број компоненти које су произведене у Србији“, рекао је Страхиња Стојановић, конструктор домаћег трактора.

Која је цена

Колико ће коштати, тешко је проценити, јер цена метала на светском тржишту расте из дана у дан. Обећавају да ће бити јефтинији од конкуренције, а смислили су и неуобичајен начин плаћања, објавио је РТС.
Радован Комад из „Мајевице“ објашњава да ће модел функционисати независно од субвенција.
„Подразумева се да ће се трактор и пет прикључних машина добити у исти дан. Платиће свега 20 одсто вредности пакета. У наредне четири до пет година ће плаћати остатак рата, у новцу или житарицама“, казао је Комад.
ЕКОНОМИЈА
Зашто Немци воле српске јагоде: Рекордни извоз воћа, највећа зарада од малина
Све о домаћој и светској економији

Прочитајте овде

Коментар