ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Према подацима листа, Гутереш тражи од Москве да дозволи испоруке украјинске пшенице у замену за мере које би олакшале извоз калијумових ђубрива из Русије и Белорусије.
На преговоре је позвана и Турска. Анкара је навела да је спремна да учествује у могућем споразуму, као и да се бави деминирањем Црног мора и регулисањем саобраћаја.
Уједињене нације су неколико пута изражавале забринутост да би руска специјална војна операција у Украјини могла да доведе до прехрамбене кризе, па чак и глади у бројним земљама. Како је раније рекао Гутереш, проблем глади у свету се може решити само повратком Русије и Украјине на светско тржиште.
Специјална војна операција у Украјини
Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Након чега су уследиле и најоштрије до сада санкције Запада против Русије.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.