ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ

После три неуспешна покушаја: Америка тестирала хиперсоничну „стрелу“ /видео/

Америчко ваздухопловство саопштило је да је успешно изведен тест хиперсоничног оружја које достиже брзину пет пута већу од брзине звука, а производи га „Локид Мартин“. Тест тог оружја успешно је изведен после три неуспешна покушаја, а ради се о трећем хиперсоничном оружју које су САД тестирале.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Тест оружја AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon, познатог и као ARRW (изговара се као ероу, у преводу стрела) успешно је изведен у суботу изнад Тихог океана у близини обале јужне Калифорније, саопштило је америчко ваздухопловство. Претходна три теста тог оружја била су неуспешна, пише „Дифенс уан“
Бригадни генерал Хит Колинс, извршни официр за развој оружја у ваздухопловству САД, рекао је да се ради о великом достигнућу за произвођача, али и војску. Он је нагласио да је посвећеност тима укљученог у развој и тестирање била кључна за превазилажење проблема који су се раније догодили.
Овај успешан тест догодио се усред напора САД да развију неколико врста хиперсоничног оружја и достигну Кину и Русију које су већ поодмакле у развоју те врсте наоружања, наводи „Дифенс уан“ и додаје да је Русија већ употребила такво оружје у Украјини.
„Након одвајања од авиона Б-52, бустер ARRW се покренуо и сагоревао је колико смо предвидели, достигнувши хиперсоничне брзине пет пута брже од брзине звука", наводи се у саопштењу војске САД.
Потпуковник Мајкл Џангквист, командант 419. ескадриле за тестирања у ваздуху нагласио је да дају све од себе како би хиперсонично оружје што пре постало оперативно.
Пентагон у последње време покушава да убрза развој хиперсоничног оружја, а бивши званичници владе и војне индустрије тврде да га успорава стара инфраструктура и полигони за тестирање, пише „Дифенс уан“.
Пентагон је раније саопштио да је успешно тестирао још два хиперсонична оружја, једно које такође производи „Локид Мартин“ и друго које праве „Рајтеон текнолоџиз“ и „Нортроп Груман“.
РУСИЈА
Руска војска први пут употребила „Кинџал“ у Украјини
СВЕТ
Америка трећи пут неуспешно тестирала хиперзвучну ракету „Ероу“
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Питање опстанка: Пентагон тражи одговор на руске хиперсоничне ракете
Коментар