ДРУШТВО

„Овде се ћирилица пише срцем“: Отвара се први Парк ћирилице у Србији /фото/

Парк ћирилице, Бајина Башта
У околини Бајине Баште ускоро ће бити отворен први Парк ћирилице смештен у близини манастира Рача.
Sputnik
Спутњик и РТ - цензура
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Први Парк ћирилице и званично ће бити отворен у суботу, 21. маја, у оквиру манифестације Ћирилична баштина. Парк ћирилице налази се у центру општине и истиче значај српског језика, али и Рачанске преписивачке школе.
„За парк је предложено низ идеја које су реализоване у складу са условима на терену. Очекујемо да ће његово отварање оправдати очекивања. То је пројекат од великог значаја, а Бајина Башта је општина која већ годинама уназад улаже велике напоре за очување ћириличног писма“, изјавио је за РИНУ Синиша Спасојевић, оснивач и организатор Ћириличне баштине.
Парк ћирилице, Бајина Башта
Парк ћирилице, Бајина Башта
Управо у мају, када Српска православна црква прославља Свете Ћирила и Методија и када се обележава Дан словенске писмености, у Бајиној Башти одржава се манифестација Ћирилична баштина. Овог пролећа одржава се четврти пут заредом и трајаће од 21. до 24. маја.
Спасојевић је навео да је манифестација настала на основу Декларацији о заштити и неговању ћирилице, а која је једногласно усвојена на седници Скупштине општине.
Парк ћирилице, Бајина Башта
„Овде се ћирилица пише срцем и циљ нам је да заиста Ћирилична баштина заживи, као манифестација која неће бити само локалног већ и националног и регионалног карактера. Надам се да ћемо из године у годину подизати ниво садржаја и да ће постати један од престижнијих догађаја на културној мапи Србије, јер овај сигурно то и заслужује. Порука која се недвосмислено шаље из Бајине Баште јесте да морамо неговати наше писмо и чувати своју културу и традицију“, рекао је Спасојевић, пренео је „Телеграф“.
Коментар