ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Ако Русија сутра престане да ратује, рат ће се окочати. Ако Украјина престане да ратује – више је неће бити“, оценио је Блинкен.
Оптужбе на рачун Русије због прехрамбене кризе - без доказа
Он је на седници такође оптужио Русију да наводно користи ситуацију са прехрамбеном кризом као средство за ратовање.
„Савет безбедности је 2018. године усвојио Резолуцију 2417, којом се осуђује коришћење глад цивила у циљу средства за ратовање и напомиње да таква употреба може представљати ратни злочин“, оценио је амерички званичник.
Према његовим речима, то што Русија „не поштује ову резолуцију је само последњи пример како влада користи глад цивила у циљу промовисања сопствених циљева“.
Он је оптужио Русију да у контексту операције у Украјини омета поморску трговину са Украјином. Државни секретар такође је изјавио да је Русија наводно вишекратно гранатирала украјинске луке и рекао да руска страна краде храну из украјинских складишта.
Истовремено, никакве доказе за то није навео.
„Храна за милионе Украјинаца и милионе становника из целог света и буквално је талац руских трупа“, изјавио је он, такође ничим не поткрепљујући те тврдње.
Блинкен је апеловао на чланове СБ УН и уопште Организацију Уједињених нација да изврше притисак на Русију „како би обуставила активности, које продубљују прехрамбену кризу у Украјини и читавом свету“.
Претходно је генерални секретар УН Антонио Гутереш изјавио да УН раде на постизању споразума о обезбеђењу извоза хране из Украјине поморским путем. Он је још додао да међународно хуманитарно право на које се позива Резолуција СБ 2417, предвиђа да роба и резерве које су неопходне за опстанак цивилног становништва, укључујући храну, усеве и стоку, морају бити заштићене.
Портпарол руског Министарства иностраних послова Марија Захарова, изјавила је да је криза која се примећује на светском прехрамбеном тржишту првенствено повезана са грешкама економске и аграрне политике западних земаља.
Специјална војна операција у Украјини
Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Након чега су уследиле и најоштрије до сада санкције Запада против Русије.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.