ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
На основу његове структуре научници су утврдили да је ванземаљског порекла, сумњајући да делићи унутар њега заправо потичу од облака гаса и прашине који су остали од древне супернове.
Током милијарди година, мешавина прашине формирала је чврсту стену која је заробила гас унутар себе.
„У неку руку, могли бисмо да кажемо да смо ухватили супернову 1а у тренутку када се десила, јер су се атоми гаса из експлозије заробили у облаку прашине, који је временом формирао камен“, изјавио геохемичар Јан Крамерс са Универзитета у Јоханесбургу.
Камен ванземаљског порекла
Користећи веома осетљиве и недеструктивне технике хемијске анализе, тим научника проучавао је сићушан узорак Хипатије.
Открили су низак постотак силицијума, хрома и мангана што је значило да камен није формиран у нашем соларном систему. Утврдили су висок ниво гвожђа, сумпора, фосфора, бакра и ванадијума, што такође није нешто уобичајено за наш део свемира.
Научници су такође дошли до закључка да Хипатија није потекла од супернове типа 2 (уобичајене експлозије масивне звезде), јер има превише гвожђа у односу на силицијум и калцијум, што значи да то оставља могућност да је заправо настала из супернове 1а.
„Уколико је наша хипотеза тачна, Хипатија би био први опипљиви доказ и остатак супернове типа 1а на Земљи“, истакао је Крамерс, пренео је РТС.