ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Мишел је изразио жељу и очекивање ЕУ да се Србија придружи санкцијама против Руске Федерације. Ја сам га упознао са нашом ситуацијом и нашим ставовима, рекао је Вучић.
Разговарали смо о европском путу Србије, опредељење Србије је да буде на том путу и циљ је пуноправно чланство у ЕУ, то није само питање емоција, већ питање разума и вредности, нагласио је председник Србије. Он је додао да је ЕУ далеко највећи инвеститор, и трговински партнер Србије.
Колику цену ће Србија платити за улазак у ЕУ
На питање колику ће цену Србија платити за улазак у ЕУ, Вучић је одговорио:
„Да ли то значи признање Косова или неке друге ствари, ако мислите да сир добијате за џабе, никада нећете добити за џабе, јер такав сир постоји само у мишоловци. Али то нису ствари које ми не знамо. Од кад смо на европском путу знамо за формулацију о „свеобухватном споразуму“. одавно смо признали да желимо да будемо део ЕУ, то је наш захтев и наша молба, а њихов захтев је од почетка био „постизање споразума о нормализацији са Приштином”. На који начин ћемо да чувамо нашу земљу, то је друга ствар“, рекао је Вучић.
Председник Србије поручио је и данас да је Београд спреман за дијалог са Приштином и да се нада да ће се, уз помоћ ЕУ, приближавати компромисном решењу,
Подсетио је да је робна размена у прошлој години са ЕУ износила 31 милијарду евра, а роба услуга 37 милијарди евра.
ЕУ, према његовим речима, учествује у укупној трговини са више од 60 одсто.
Вучић је пренео да је у првих четири месеци ове године повећана трговинска размена за 33 одсто и да је достигла 9,1 милијарди евра, те је процена да ће у наредне три године бити изнад 50 милијарди евра.
„То говори о значају ЕУ, државама чланице, фабрикама које граде у нашој земљи, извозу који остварујемо, увозу робе. Највећи извоз и увоз имамо са у ЕУ. ЕУ је убедљиво највећи инвеститор у нашој земљи са 67 одсто удела“, рекао је он.
Нагласио је да то грађани треба да знају, и да мора да буде фер и покаже поштовање према новцу и према свему што је ЕУ овде учинила.
„Хвала на структурним и суштинским променама у земљи“, казао је он.
Вучић је посебно пожелео добродошлицу Мишелу Србију и нагласио да то не говори из куртуазних разлога, већ што искрено мисли и осећа да је његова посета у овом тренутку веома значајна за будућност наше земље.
„Посебно сам захвалан Мишелу што је увек био спреман да чује аргументе српске стране макар се с њима не слагао, што је увек имао не само довољно времена, и што је показивао довољно пажње и жељу да идемо брже у ЕУ, што је све чинио личном снагом и угледом да ми проводимо реформе брже, али и да неке земље разумеју зашто је важно да Западни Балкан буде део европског континента, не само у географском, већ у сваком смислу“, истакао је он.
Вучић је указао да су данас заједно посетили Научно технолоички парк који, каже, не би постојао да није би било значајне помоћи ЕУ.
„Направићемо заједнички парк у Сарајеву, и верујем да ћемо за то добити додатну подршку ЕУ“, додао је он.
Мишел позвао на убрзање европских интеграција
Председник Европског савета Шарл Мишел, који борави у дводневној посети Београду, поручио је да ЕУ жели да продуби сарадњу са Србијом и другим партнерима у региону, као и да се убрзају европске интеграције.
„Желимо да потврдимо нашу пуну посвећеност приступним преговорима Србије ЕУ“, истакао је Мишел и навео да ће у јуну бити одржан 27 лидера ЕУ са лидерима са Западног Балкана.
Мишел је поручио да је сукоб у Украјини „уздрмао цео континент“ и „окончао период од 20 година мира за који су се сви борили“.
„После ковида морамо да опорављамо своје привреде и да штитимо једни друге. Нови изазови захтевају нове начине размишљања и рада. Морамо да убрзамо европске интеграције и да створимо подстицај за реформе. Желимо да дамо конкретне бенефите свим грађанима Србије и свим партнерима у региону и да већ сада почнемо са интеграцијом током приступних преговора, а не да чекамо да се заврше. Имаћемо о томе разговоре у јуну у Бриселу“, казао је Мишел.
Нагласио је да његова посета Србији шаље снажан сигнал блиске сарадње између Србије и ЕУ.
Мишел је нагласио да су велике инвестиције ЕУ у целом региону у секторима као што су саобраћај, енергетика и други. Додао је и да је криза у Украјини драматично утицала на снабдевање енергентима широм Европе, те да ЕУ помаже и изградњу гасног интерконектора између Србије и Бугарске, чиме помаже гасну диверзификацију Србије.
ЕУ је позвала Западни Балкан да се придружи заједничког платформи за течни природни гас, навео је он.
О европској геополитичкој заједници
Председник Европског савета Шарл Мишел изјавио је данас да сматра да је стварање европске геополитичке заједнице прилика да се успоставе макар два пута годишње састанци лидера земаља ЕУ и Западног Балкана на којима ће се разговарати и проналазити решења за напредак свих.
На питање шта би тачно представљала та заједница, казао да сматрају да треба да постоји политичка платформа, формат уз помоћ које би се, како је рекао, одмах сви заједно посветили конкретним изазовима, пренео је Танјуг.
Конкретизујући свој одговор Мишел је навео пример енергетике у Европи и покретања заједничке платформе за допремање течног природног гаса.
Истиче да ово није нека нова идеја из Брисела која би нешто одложила.
Када је реч о идеји геополитичке заједнице на нивоу европског континента, Вучић је рекао да је за њега та идеја, која је потекла од Мишела и Макрона, важна и значајна и много може да допринесе убрзању пута ка пуноправном чланству у ЕУ и поправљају позиције земаља Западног Балкана у приближавању Унији.