РУСИЈА

Италија има предлог мировног плана за Украјину

Заменик шефа италијанске дипломатије Манлио ди Стефано изјавио је да Италија има мировни план за Украјину и да га је шеф италијанске дипломатије Луиђи ди Мајо предао Уједињеним нацијама.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Како је истакао, план ће захтевати ангажовање разних држава и организација, укључујући Европску унију и саме УН.
Према његовим речима, свима је јасно да решење кризе у Украјини „може ићи само путем одлучних дипломатских активности, али пре свега координисаних и заједничких активности на међународном нивоу“.

„Овај предлог састоји се из четири области, које предвиђају прекид ватре, неутралност Украјине, која ће бити обезбеђена међународном политичком гаранцијом и повезана са процесом ступања у ЕУ, израду билатералног споразума Кијева и Москве о територијалним питањима, посебно, о спорним регионима Крима и Донбаса, као и потписивање новог мултилатералног споразума о реорганизацији међународне равнотеже, почев од односа Европске уније и Русије“, објаснио је заменик италијанског министра.

Планом је предвиђено, додао је италијански званичник, осигуравање територијалног интегритета Украјине, „али, пре свега“, постизање мирног решења у ком ће ЕУ бити позвана да игра водећу улогу, „узимајући у обзир директне и брзе економске и енергетске последице кризе по државе чланице и њену географску близину Русији“.
Према његовим речима, за овај амбициозни пројекат неопходни су координисани напори „под окриљем Међународне групе за сарадњу, у којој би учествовале многе земље и међународне организације, као што су УН и ЕУ, којима ће бити наложено формирање мировних и посматрачких мисија, контрола и вишестрана координација помоћи и подршке обнови посредством донаторске конференције.
Коментаришући план Италије за регулисање ситуације у Украјини, шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ изјавио је да услове примирја са Русијом треба да одређује Кијев.
Раније је Борељ изјавио да Европска унија не може постати посредник у преговорима између Русије и Украјине.

Преговори Русије и Украјине

Русија је почела војну операцију за демилитаризацију и денацификацију Украјине 24. фебруара. Председник Русије Владимир Путин је рекао да је њен циљ „заштита људи над којима је кијевски режим осам година вршио геноцид и злостављао их“.
Руско-украјински преговори почели су крајем фебруара. Делегације су се два пута састале у Белорусији, након чега је одлучено да наставе свакодневне преговоре путем видео-конференција. Крајем марта делегације су одржале нову рунду преговора у Истанбулу.
Шеф руске делегације, помоћник руског председника Владимир Медински је саопштио да је Украјина предала своје писане предлоге за будући споразум, те да је тиме Кијев први пут за много година показао жељу да се договара.
Руска страна је одговорила на тај гест Украјине одлуком да се приметно смање борбена дејства у правцу Кијева и Чернигова. Москва је, такође, предложила да се сусрет председника Русије и Украјине, Владимира Путина и Владимира Зеленског, одржи у исто време када министри иностраних послова двеју земаља буду потписивали споразум.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров саоштио је касније да Украјина одустаје од сопствених предлога и да изазива бројне провокације како би закочила преговарачки процес. Он је додао да је Украјина представила свој нацрт споразума с Русијом у којем су очигледна одступања од одредби у вези с Кримом, утврђених на састанку у Истанбулу, као и у вези с војним вежбама за које се првобитно обавезала да добије сагласност Русије.
СВЕТ
Пекинг земљама Г7: Фокусирајте се на мир, а не на незаконите санкције
РУСИЈА
Лавров: Запад притиска Кијев да одуговлачи преговоре, Зеленски често сам себи противречи
РУСИЈА
Берлин: За сада не разматрамо коришћење руских државних средстава за обнову Украјине
Коментар