ЕКОНОМИЈА

Пољопривредна механизација скупља за 30 одсто, а све је дужи рок испоруке

Дистрибутери пољопривредне механизације у протеклих годину дана морали су да повећају цене за око 30 одсто, наводе из Удружења увозника пољопривредне механизације. Раст цена се наставља, а све је дужи рок за испоруку нове механизације. На Пољопривредном сајму у Новом Саду, пољопривредницима се једино гарантује цена за изложени трактор.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Обнова пољопривредне механизације је једна од најзначајнијих тема међу пољопривредницима на сајму. Универзални трактори средње снаге до 100 киловата се највише траже, али због честих поскупљења просечно домаћинство не може да га купи без задуживања, сматра пољопривредник Зоран Важић.
„Може на кредит некако. Ето тако, тешко је овако са кешом, тешко“, каже Зоран Важић и додаје да су цене више за десет хиљада него прошле године, преноси РТС.
Рок за испоруку новог трактора је са два продужен на најмање шест месеци. Разлог је што компоненте до произвођача стижу са разних страна света. Транспорт делова који је раније ишао преко Украјине сада мора алтернативним путевима.

„Кад вам фали табла, рецимо контролна табла или када вам фали неки један део, ви не можете трактор да склопите и не можете га тако испоручити. Међутим, било је случајева да су неки добављачи испоручивали тракторе без одређених компонената, чисто да би их испоручили, испоштовали рок, а онда касније уграђивали након два-три месеца то што је фалило“, каже Александар Швоња, дистрибутер пољопривредне механизације.

Пољопривредни сајам је и место за приказивање нових идеја. Гајење шипка је једна од њих. Ова биљка има пуни економски ефекат ако се преради.
„Може да се заради двоструко или троструко више и то је оно што у ствари треба да мотивише све људе који се баве било каквом производњом воћа или поврћа. И једна четворочлана породица може сасвим лепо да убира приход конкретно кад је реч о шипку“, каже Игор Петровић, прерађивач шипка из Младеновца.
Током сајма ће у оквиру стручних скупова бити представљене нове технологије у развоју пољопривреде, технолошке иновације и дигитализација у пољопривреди.
Коментар