ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Специјална операција је омогућила ДНР да дође до Маријупоља и ослободи јужни део републике који су окупирали украјински националисти, чиме је обезбеђен приступ Азовском мору. Дакле, то је море које делимо са ДНР“, објаснио је Мурадов.
Према његовим речима, након ослобођења Херсонске и јужног дела Запорошке области од украјинских националиста и утврђивања њиховог статуса, кијевске власти ће очигледно изгубити приступ Азовском мору.
Раније је посланик Државне думе са Крима Михаил Шеремет изјавио да је Украјина услед руске специјалне операције изгубила приступ Азовском мору, чиме су спречени планови НАТО-а да се учврсти у региону изградњом војних база.
Подсетимо, портпарол Министарства одбране, генерал-мајор Игор Конашенков изјавио је 20. маја да је руски министар одбране Сергеј Шојгу обавестио председника Владимира Путина да је завршена операција потпуног ослобађања „Азовстаља“ и Маријупоља од украјинских екстремиста и војника.
Специјална војна операција у Украјини
Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Након чега су уследиле и најоштрије до сада санкције Запада против Русије.