РУСИЈА

Срби нису гости, они су пријатељи: Изложба „Српство зрачи племенитошћу“ у Бородину /видео, фото/

Изложба „Српство зрачи племенитошћу“ одржана је у Бородину у императорском дворцу, у част великих српских генерала који су се пре 210 година борили на Бородинском пољу на страни Руса против Наполеонове војске.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Бородинска битка, познатија као Битка за Москву вођена је 1812.године на Бородинском пољу,124 километара западно од Москве између руске војске под командом генерала Михаила Кутузова и француске војске коју је предводио император Наполеон Бонапарта. Битка је трајала петнаест сати, а обе стране су претрпеле огромне губитке. Убијено је, рањено и нестало око 50.000 људи.
У руској војсци је било више од 530 генерала, међу којима и 10 генерала српског порекла од којих су се шесторица борили на Бородинском пољу. Од свих најпознатији је Михајло Милорадович који у бици није задобио ниједну озбиљну рану. Међу познатим српским генералима су и Ђорђе Емануел, Јован Шевић, Никола Вујић, Илија Дука, Никола Депрерадовић, Петар Ивељић и други. Сви они су били на челу лаке или тешке коњице.

Срби су у Бородино увек добродошли

После интонирања српске и руске химне, изложбу „Српство зрачи племенитошћу“ отворио је директор Државног музеја-резервата „Бородинско поље“ Игор Корњејев, напоменувши да је ово место истински важно за српски и руски народ. „Срби на Бородинском пољу нису гости. Госте позивамо да дођу код нас, а пријатељи - Срби, они су увек добродошли“, објашњава Корњејев.
Амбасадор Србије у Москви Момчило Бабић захвалио се организаторима и директору музеја на доприносу и пажњи коју посвећују у очувању сећања на велике српске генерале који представљају јаку везу између два братска народа. “Постојање Музеја- резервата „Бородинско поље“ је од великог значаја за васпитање будуће генерације, као и за даље јачање српско-руских веза и пријатељских односа. Поносни смо што су наши генерали стекли славу и заузели место у светској историји ”, истакао је Бабић.

Полагање цвећа и посета „Бородинском музеју“

Српска делегација положила је након тога цвеће на споменик Александра Другог који је дао допринос борби балканских народа за ослобођење од османског јарма 1870.године а војни оркестар извео је „Марш „Генерал Милорадович“ композитора Валерија Халилова.
Посетиоци изложбе су између осталог могли да виде макету коју је својеручно направио Александар Николајевич - будући император Александар Други, као и портрете српских генерала.
Почасни гости су такође обишли Бородински музеј и изложбу „Буди славно вечно, Бородино“ која је отворена 2012.године, чији су први посетиоци били председник Русије Владимир Путин и патријарх московски и целе Русије Кирил. На изложби су представљене колекције униформи, наоружања и опреме руске и француске војске током Отаџбинског рата 1812. године, као и портрети Кутузова и Наполеона.
Српска делегација је такође имала прилику да види Бородинско поље, као и споменик другој дивизији генерала Илије Дуке.

Значај историјског сећања

Српски амбасадор Момчило Бабић уписао се у књизи утисака музеја, подсетивши на неустрашиву борбу руског народа и указавши на значај историјског сећања. „Поштовани пријатељи, браћо и сестре. Дошао сам овде на час историје и бићу читавог живота поносан што сам данас овде. Пре 210 година овим пољем је текла људска крв у огромним количинама. Руски народ носи на плећима велику историју и увек се неустрашиво и непоколебљиво борио за отаџбину. Мој српски народ је такође током историје пролио много крви. Само током Првог светског рата смо изгубили трећину становништва“, написао је амбасадор.
Бабић је такође истакао да се данас као Србин поноси што од свих европских земаља само из Србије лете авиони за Русију, а да се као Европљанин стиди што је тако.
Према речима заменика директора Државног музеја-резервата „Бородинско поље“ Ларисе Берозове, делић ове богате изложбе биће представљен српској публици у септембру у Руском дому у Београду. Након тога, планира се одржавање изложбе и по другим градовима у Србији у којима живе потомци српских генерала.
Директор музеја Игор Корњејев је истакао да музеј кроз неко време планира да поклони Србији део изложбе посвећеној српским генералима.
Коментар