ДРУШТВО

Обележен Дан словенске писмености: Положени венци на споменик апостолима Ћирилу и Методију /фото/

Данас славимо успомену на творце словенске писмености, Ћирила и Методија.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Полагањем венаца на споменик апостолима Ћирилу и Методију, творцима првог словенског писма, данас је у Београду обележен Дан словенске писмености и културе.
Венце су положили представници амбасада Бугарске, Северне Македоније, Словачке, града Београда, Општине Звездара, Министарства иностраних послова Владе Републике Србије , као и разних удружења.
Младић са препознатљивим српским поздравом испред споменика Ћирилу и Методију у Београду
Ћирило и Методије остали су упамћени као "словенски апостоли", који су створили глагољицу, прво писмо Словена.
Дан словенске писмености и културе, у знак сећања на мисионарство и визионарство браће из Солуна, одлуком Владе Србије 24. маја 2019. године је проглашен за државни празник. Обележева се такође и у другим словенским земљама.
Преводом литургијских и библијских књига, Ћирило и Методије поставили су темеље словенске писмености
Света браћа Ћирило и Методије су 863. године дошли у Велику Моравску чиме је започет процес описмењавања словенских народа. Преводом литургијских и библијских књига, поставили су темеље словенске писмености. Било је то прво политичко освешћивање Словена у историји.
Ширећи писменост међу Словенима, Ћирило и Методије радили су и на увођењу словенског богослужења, као и на организовању националне цркве.
Обележавање Дана словенске писмености
Након смрти Ћирила и Методија њихови ученици су наставили њихов просветитељски рад.
Младић са препознатљивим српским поздравом испред споменика Ћирилу и Методију у Београду
Коментар