ДРУШТВО

Неки положаји тела током спавања могу да успоре старење, али шта је прече - млађа кожа или добар сан

Када човек напуни 50 година, положај у коме спава остаје изузетно важан, јер утиче на изглед лица, држање тела, лепоту, боре. Како наводе научници неки од положаја спавања људе чини старијима.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Већина људи и не размишља о начину на који спава током ноћи, као ни о томе како ће се пробудити, да ли ће изгледати одморно или исцрпљено. Начин на који спавате – на стомаку, леђима или на боку одаје ваш изглед. Стручњаци за негу коже дали су предлог положаја спавања за оне старије од 50 година.
Боре које настају током живота су различитог порекла – често настају од смејања, различитих покрета лица.

Боре настале у сну су потпуно другачије

„Најчешћи тип бора су динамичке боре које настају услед поновљене контракције мишића, када се кожа изнад њих угравира, али боре од спавања потичу из другачијег механизма“, објашњава Бет Голдштајн, суоснивач Компаније „Модерн Ритуал“ и председник компаније „Централ Дерматолоџи“.
Она истиче да се боре у сну формирају због „понављајућег истезања и изобличења коже“ које настаје трљањем лица о јастук.
Студија објављена 2021. године подржава констатацију Бет Голдштајн, наводећи да људи могу добити боре у сну због изобличења коже које је резултат „механичке компресије током спавања“.
Ове боре се разликују од линија смеха јер су узроковане силом на лицу у одређеним положајима спавања.
„Слип Фондејшн“ истиче да „када се једна страна вашег лица притисне у јастук, она се истеже, повлачи и сабија кожу током целе ноћи“.

„Проблематични“ положаји

Ако спавате на стомаку, настаје стрес за кожу – а када пређете 50. ваша кожа више није еластична као у младости, па се тешко враћа у првобитно стање.
„Сматра се да су боре од спавања на стомаку последица сталног стреса на кожи. Када сте млади и имате одличан колаген и потпорне елементе коже, они се повлаче убрзо након буђења – али током времена, упорно истезање може довести до бора насталих у сну“, истакла је Голдштајнова.

Спавање на боку

Стручњаци упозоравају да спавање на боку такође може да доведе до бора. Одређени положаји за спавање неће узроковати боре, али могу да их погоршају и могу „убрзати и интензивирати боре на грудима, врату и лицу“, рекла је дерматолог Деана Мраз Робинсон.
Спавање на боку може да доведе до губитка волумена на страни лица на којој спавате. „Козметички, овај проблем обично можете да решите помоћу филера“, рекао је др Тимоти Р. Милер.
За разлику од бора узрокованих изразом лица, већину бора насталих у сну не поправља ботокс. Уместо тога, људима су потребни филери као и ласерско обнављање, па чак и затезање лица да би направили разлику.

Спавање на леђима

Дремање на леђима је најбољи начин да избегнете боре настале од спавања, јер се кожа на вашем лицу неће трљати о јастук. Међутим, ако вам је спавање у овом положају непријатно, на крају ће довести до лошег сна тако да се можда и не исплати.
„Важније је да се квалитетно наспавате него да избегнете боре, јер ако не спавате добро, „можда није вредно компромиса“, истакла је Бет Голдштајн, пренео је РТС.
Коментар