ДРУШТВО

Шта се заправо крије иза честих проучавања неких намирница?

Намирнице које се највише проучавају нису увек оне које би требало јести. Кад би све било тако једноставно као енглеској у изреци „једна јабука дневно и не треба ти доктор“!
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

У ствари, нутриционисти непрестано испитују здрава својства намирница. Све на овој страници (часописа): риба, црвено вино, црвено месо, сир, зачини, карфиол, зелениши, чоколада, нар, орашасти плодови, заједно с маслиновим уљем и чајем, у протеклих 25 година представља предмет више од 20 истраживања, каже лекар Мајкл Ројзен, шеф здравствене службе у Кливлендској клиници.
Због чега се то ради?
„Ове намирнице или садрже неочекиване користи“, каже, „или се редовно конзумирају а могу да буду ризичне“.
Неке намирнице – попут нара и пистаћа у Сједињеним Државама – достигле су нутриционистичку славу јер нека велика компанија која управља производњом и продајом плаћа већину истраживања. А спонзорисана истраживања могу да баце у сенку научни приступ, каже Ројзен.
Да ли су пистаћи намерно "извикани" или не?
На пример, Национални савет за млечне производе „има огромну маркетиншку моћ“, која му омогућава широк утицај у промовисању истински хранљивих својстава млека, јогурта, сира и других производа.
Неки млечни производи садрже лецитин, једињење које је дуго сматрано здравим за конзумацију. Ипак, оно у садејству са цревним бактеријама производи штетно једињење триметиламин, које изазива упале и може да доведе до болести. И жуманца поседују лецитин, тако да Ројзен препоручује минималан унос у организам.
Намирнице које се највише проучавају нису увек оне које би требало јести. Ројзен сугерише избегавање исхране с ниским уносом угљених хидрата, која у први план ставља путер, сир и много меса. Чак и наизглед здрава, на пашњацима узгајана говедина садржи карнитин, који такође производи триметиламин.
„Без обзира на то да ли се стока узгаја на пашњацима или се храни житарицама из амбара, нема разлике у структури овог протеина.“
Црвено вино или издашна кашика чистог екстра девичанског маслиновог уља – две најпроучаваније намирнице – могу мало да ублаже негативне последице конзумације меса и млечних производа. Ипак, алкохол је рискантан, а маслиново уље има високу калоријску вредност.
Најбоље је, сматра Ројзен, следити науку, а не чула. Једите поврће. Уместо меса, определите се за лососа или морску пастрмку – они садрже више корисног рибљег уља од већине других високомасних врста с ниским присуством живе.
Пијте црну кафу (може да чини добро јетри). Грицкајте орашасте плодове, али не превише. А за десерт: комад црне чоколаде, пренела је „Национална географија.
Коментар