СПОРТ

Шта је „руска техника“ која помаже Новаку? /видео/

Новак Ђоковић, најбољи тенисер света, познат је и по томе што много пажње посвећује напретку на индивидуалном нивоу који нема везе са спортом, а како је рекао, у томе му покажу и руски писци.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Ђоковић је на слободан дан у Паризу, где наступа на Ролан Гаросу, открио и која дела су му у фокусу.
„Тренутно читам руске писце, али не оне који су познати, већ оне мање познате. Стрељникова се зове списатељица која пише о различитим техникама и методама које се могу користити да би био у што оптималнијем здрављу. Рецимо, књига коју сада читам се тиче различитих техника дисања, па објашњава у првом делу књиге физиологију и анатомију, просто, како уопште изгледа систем дисања, одређене методе и технике које могу да се користе да се повећа ниво енергије, да се смириш, опустиш и тако даље“, навео је Ђоковић.
Новак је говорио о Александри Стрељниковој и њеном учењу „парадоксалне гимнастике“ – технике делују чудно и неприхватљиво на први поглед, али када се започне са техником плитког дисања и осети олакшање у целом телу, вежбе постају привлачне и моћне.
Стрељникова је технику темељила на учењу Константина Павловича Бутејка, а из њеног покушаја да излечи себе родио се читав систем вежби у којима је најважнији кратак удисај.
„О удисају није потребно ни размишљати. Прво шта новорођенче уради је – удах. Издисај је резултат удисаја и тако остаје до краја. Од детињства смо учени да треба дисати јако и дубоко, али према Бутејку таква пракса не само да је погрешна него је и штетна и такав начин дисања постаје извор многих болести“, говорила је Стрељникова.
Ђоковић је даље истакао да га јако интересује та област здравља у сваком погледу, психофизичком, емотивном, духовном.
„Углавном ту литературу волим да читам. Жена ме увек критикује да понесем са собом много више књига него што стигнем да прочитам. Носим сигурно једно десетак књига чак и ако идем на само две недеље. Једноставно, волим да имам јер ми расположење варира из дана у дан, па онда волим да читам више књига, у зависности како се осећам", рекао је Ђоковић.
Подкаст
Богдан Обрадовић: Британци су помешали црне и беле фигуре | Миљанов корнер
Коментар