ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Седам ствари које би требало проверите пре укључивања клима уређај су:
Термостат
Да ли ваш термостат показује знаке оштећења? Ако је одговор потврдан, требало би га заменити.
Размислите о енергетски ефикасном програмабилном термостату како бисте одржавали пријатну температуру у вашем дому, уз уштеду новца на режијским трошковима.
Кондензатор
Спољна кондензаторска јединица клима уређаја је мировала месецима. Могуће је да су се разне ствари залепиле за њега — лишће, прљавштина и други разни остаци.
Кондензатор треба очистити и уклонити вишак воде. Следеће зиме заштитите свој кондензатор, на пример тањим ћебетом.
Намотаји
Намотаји клима уређаја имају важну функцију, а то је да одводе топлоту из ваздуха који долази у уређај. Завојнице је најбоље чистити једном годишње.
Осигурач
Ако сте прошле јесени искључили осигурач, овог пролећа ћете морати поново да га укључите. Било би идеално да то урадите 24 сата пре него што почнете да користите клима уређај.
Овај посао можете обавити сами, али ако приметите потешкоће и проблеме, најбоље је позвати стручњака.
Ниво расхладне течности
Такође је важно проверити ниво расхладног средства у уређају, односно течности која испарава и кондензује током циклуса хлађења.
Иако никада не понестане, ниво расхладне течности ће пасти ако негде дође до цурења.
Филтер за ваздух
Филтер за ваздух мора бити чист и незачепљен да би омогућио правилан проток ваздуха.
Када користите клима уређај, требало би да прегледате филтер сваких 30 дана, а савет је да се мења најмање једном у три месеца.
Вентилатор
Лопатице вентилатора треба усисати, а затим обрисати. Потом, затегните причврсне завртње и по потреби подмажите мотор, пренео је портал „Н1“.