РЕГИОН

Обележавање 80 година од страдања Срба у Старом Броду

У организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова, данас и сутра биће обележено 80 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије у Старом Броду и Милошевићима код Вишеграда које су на монструозне начине убиле усташе Јуре Францетића.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Обележавање ће почети данас свечаном академијом у вишеградском Дому културе.
Сутра ће Старом Броду на Дрини бити служен парастос убијеним цивилима, а биће положени венци на спомен-обележје у Дрини.
Обележавању ће присуствовати и делегација Народне скупштине Републике Српске.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је јуче да се овај догађај у Старом Броду на Дрини и Милошевићима обележава да никада не би заборавили да су злочинци били Хрвати и муслимани, а Срби жртве.
Милуновић је нагласио да је комунистичка власт, настојећи да успостави режим братства и јединства, сакрила овај догађај од очију јавности.
Он је подсетио да је 22. марта 1942. године почињен тежак злочин над српским народом који је покушао да спас потражи у Србији, да је 326 девојака тражећи спас од усташа скочило у Дрину.
Током усташке офанзиве 1942. године мучки је убијено више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу реку Дрину и потраже спас у Србији.
Најмасовније убијање почињено је 22. марта 1942. године, али су убијања трајала и до почетка маја 1942. године, преноси РТРС.
Потресне скулптуре подсећају на покољ над Србима, о којем се деценијама ћутало
Коментар