„Појављује се близу екватора бисерног диска Млечног пута, који је препун густог космичког гаса, тамне прашине и сјајних звезда које нам заклањају поглед“, написала је НАСА у саопштењу.
Хабл може да провири кроз крхотине, у одређеној мери, пошто телескоп има инфрацрвене могућности. Инфрацрвено светло је мање распршено прашином и омогућава јаснији поглед на галаксију иза међузвездане материје.
„Овај светлуцави поглед лицем на центар галаксије приказује испреплетене витице прашине у спектакуларним краковима који се обавијају око бриљантног језгра врелог гаса и звезда“, написала је НАСА о слици, пише портал „Спејс“.
„Ово језгро је специфичан тип региона који се зове језгро H II — област атомског водоника која је постала јонизована. Такви региони су енергетска родна места звезда где се хиљаде звезда могу формирати током неколико милиона година.“
Плаве звезде јонизују или енергизирају водоник који окружује њихова родна места због емитовања ултраљубичастог светла, саопштила је НАСА. Галаксија би била једна од најсјајнијих галаксија на нашем небу да нема толико прашине на путу.
ИЦ 342 је такође релативно близу у галактичком смислу, само 11 милиона светлосних година од Земље. То је око половине пречника нашег Млечног пута (пречник 50.000 светлосних година), што га чини и релативно великим.