ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Због тога је толико важно да сада интензивирамо напоре како бисмо омогућили извоз жита из Украјине. Генерални секретар УН разговара са свима који су укључени и уз велику подршку, на пример, са моје стране и француског председника, како да се са Украјином, са Русијом и другим постигне споразум по питању стварања безбедних коридора“, рекао је Шолц на брифингу после самита лидера Европске уније у Бриселу.
Са своје стране, француски председник Емануел Макрон изјавио је да ће Европска унија заједно са Турском покушати да што пре изнесе 20 милиона тона украјинског жита како би их извезла у земље којима је потребно.
„Наш циљ је да заштитимо прехрамбену безбедност, ми ћемо то тражити, укључујући и радом у блиској сарадњи са Турском и под покровитељством УН за што скорији извоз 20 милиона тона украјинског жита и житарица како бисмо их послали у земље којима је најпотребније“, рекао је Макрон на конференцији за новинаре после самита ЕУ одржаном у Бриселу 30. и 31. маја.
Он је такође изразио наду да преговори председника Русије и Турске у овом контексту доприносе деблокади извоза украјинског жита.
Грчки премијер Киријакос Мицотакис у међувремену је изјавио да „грчко бродарство може да игра веома важну улогу“ у превозу житарица из украјинских лука.
„У Украјини је до данас пожњевено више од 20 милиона тона жита. Подржавамо иницијативу генералног секретара УН о одлуци која укључује учешће Русије у циљу стварања поморског хуманитарног коридора“, рекао је грчки премијер.
Раније је турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу саопштио да су УН предложиле формирање контакт-групе од четири стране (Русија, Украјина, Турска, УН) о повлачењу бродова са житом из украјинских лука.
Како је раније речено у руском Министарству спољних послова, Русија се не меша у извоз украјинског жита, логистички проблеми настали су кривицом Кијева, јер су његове трупе минирали морске луке. Министарство је додало да „изјаве да Русија наводно блокира извоз украјинског жита у црноморским лукама и дефициту који је због тога настао на тржишту жита, не представљају ништа друго до спекулације“. Бивши радник одеске морске луке изјавио је да Украјина извози резерве пшенице из складишта у луци у Одеси алтернативним путевима под притиском Европске уније, упркос претњи од несташице жита у самој земљи.
Москва више од месец дана предузима мере за слободан извоз украјинског жита. Према речима руског министра спољних послова Сергеја Лаврова важно је да се обезбеди да Кијев разминира излазе из лука.
Председник Русије Владимир Путин је у понедељак у телефонском разговору са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом истакао спремност Русије да у координацији са турским партнерима омогући поморски транзит робе на Црном мору.