ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
ЦАНУ је документ Хрватске академије наука и умјетности (ХАЗУ) окарактерисала као "ултимативан" и оцијенила да "не води ка дијалогу међу нашим државама и нацијама", саопштила је ЦАНУ после сједнице свог предсједништва.
ХАЗУ је у мају објавила документ "Прилози за заштиту хрватских националних интереса приликом преговора Републике Хрватске с Босном и Херцеговином, Црном Гором и Србијом у погледу њихова уласка у Еуропску унију", а о томе је, по наводима хрватских медија, фебруара ове године обавијестила државно руководство у Загребу.
У дијелу документа који се односи на Црну Гору, хрватском руководству се сугерише да се прије њеног пријема у ЕУ реши читав низ питања - од коначног разграничења на копну и мору, преко захтјева за извињење за "почињена зла" током рата 1990-их година, захтјева за плаћање ратне одштете, враћања однијетог културног блага, гарантованих мјеста за Хрвате у Скупштини Црне Горе и друго.
ХАЗУ тражи и "уздржавање Црне Горе у истраживању и евентуалној експлоатацији угљоводоника у дубљем дијелу Јужнојадранске котлине", "тражити опроштај Хрватске за почињена зла, престати с присвајањем хрватске културне баштине, посебно књижевне..." - пише у документу ХАЗУ.
Предсједништво ЦАНУ је оценило да је "важно да се националне академије воде умношћу и културом дијалога у афирмисању националних интереса, али не на штету других".
"Историјско искуство нас учи да пројекти националних академија о заштити националних интереса са претензијама које задиру у територијални интегритет и културни идентитет других држава и нација на овом простору нису донијели ништа добро", указали су академици, већ да "данас, када се примарно тражи јединство у Европи, сматрамо да сва отворена питања у билатералним односима треба рјешавати у доброј вјери, полазећи од европских вриједности".
По оцјени ЦАНУ, документ ХАЗУ је "више препорука за евентуални ултиматум" хрватским политичким елитама у односу на друге, "а мање савјет који води компромису с другима".
"Зато овакви документи нијесу пут ка дијалогу међу нашим државама, друштвима и нацијама, а који треба да се заснива на европским вридностима којима тежимо", пише у саопштењу ЦАНУ.
ЦАНУ изражава наду да ће преговори Црне Горе с ЕУ бити настављени "без блокирања" и да ће се "отворена питања рјешавати уз уважавање међусобних интереса".