ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Након генетског тестирања, научници су установили да је велика подводна трава код Аустралије заправо једна биљка. Верује се да се ширила из једног семена најмање 4.500 година.
Тим је до открића дошао сасвим случајно и то у Шарк беју, на око 800 километара северно од Перта. Како би разумели генетску разноликост врсте морске траве која се обично налази дуж делова аустралијске обале, направили су снимке и анализирали 19.000 генетских маркера како би креирали „отисак“ сваког узорка.
„Резултат нас је изненадио, постојао је само један отисак. То је то, једна биљка се проширила у Шарк беју и постала највећа на планети“, изјавила је научник Џејн Еџело.
Биљка је веома отпорна и расте на локацијама широм залива и у веома промењивим условима.
„По свему судећи, веома је отпорна јер преживљава широк распон температура и салинитета, као и екстремно високе услове светлости. Све то би иначе било веома стресно за већину биљака“, указала је научник Елизабет Синклер.
Иначе, ова врста морске траве расте попут обичног травњака до 35 центиметара годишње. Стога су научници проценили да је било потребно најмање 4.500 година да се биљка прошири до садашње величине, пренео је портал „Кликс“.