РУСИЈА

Амерички конгресмен затражио да се Мађарска казни због противљења ембаргу на руску нафту

Амерички конгресмен Раџа Кришнамурти позвао је Стејт департмент да уведе санкције Мађарској, јер одбија да прогласи ембарго на руску нафту, преноси „РТ“.
Sputnik

„Посебно ме брине што Мађарска наставља да се противи ембаргу на руску нафту и позивам вас да размотрите сва могућа средства, укључујући санкције, како би се са Будимпештом постигао коначни договор о забрани руске нафте“, саопштио је конгресмен у писму државном скеретару Ентонију Блинкену.

Према конгресменовом мишљењу, Стејт департмент би требало да примени двострани приступ. Са једне стране, Сједињене Америчке Државе морају да појачају приврженост инвестиционом фонду „Иницијатива три мора“ како би подржале енергетску безбедност Централне Европе. Са друге стране, требало би да размотре могућност ограничавајућих мера против мађарских компанија, које као и пре, послују са извозницима нафте из Русије.
Раније је шеф Европског савета Шарл Мишел, саопштио да су шефови држава и влада земаља Европске уније у оквиру планираног шестог пакета санкција Русији, постигли договор о увођењу ембарга на увоз две трећине руске нафте, искључивање „Збербанке“ из СВИФТ система, као и још две руске и једне белоруске банке. Истовремено, мађарске власти саопштиле су да ће усагласити нове антируске санкције, само ако добију гаранције о испоруци горива.
Како је претходно прецизирао премијер Белгије Александар Де Кро, од делимичног ембарга на руску нафту, биле би изузете Мађарска и Чешка. Тако ће Праг моћи привремено да настави да купује дизел из Русије, а Будимпешта добити на времену како би модернизовала своје капацитете за прераду нафте.
Након што је руски председник Владимир Путин 24. фебруара објавио о почетку специјалне војне операције Русије у Украјини, западне земље увеле су бројне санкције Русији.
РУСИЈА
Макрон: Шести пакет санкција обухватио 80 руских олигарха и три ТВ канала
РУСИЈА
Русија: Брисел упорно гура Кијев на ивицу пропасти
РУСИЈА
Мађарска тражи да се патријарх Кирил искључи из шестог пакета санкција
Коментар