РЕГИОН

Биће пописа у Црној Гори, али када – не зна се

Влада Црне Горе усвојила је Предлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова са Извјештајем са јавне расправе, али се не одређује тачан датум када ће попис бити одржан, што је покренуло спекулације да ли ће, с обзиром на заказане октобарске локалне изборе, уопште бити одржан у овој години.
Sputnik
Веско Пејак из НВО Алтернатива каже за Спутњик да није јасно када ће попис бити спроведен, јер закон предвиђа да три мјесеца прије и послије избора не може бити спроведен.
„Биће пописа али када не зна се“, констатује Пејак,

Попис и избори

Он сматра да је у овом тренутку доношење Закона о попису политиканска прича и у ствари стратегија за локалне изборе у октобру.
„Ти локални избори у октобру ће бити мали парламентарни избори и послужиће странкама да виде какво повјерење имају и како да се припреме за наредне парламентарне изборе. Прича о попису у Црној Гори, када је финансијска ситуација у најмању руку захтјевна, када је незапосленост достигла рекордну цифру само је мазање очију грађанима“, тврди Пејак.
Он указује да ће причу о попису најбоље искористити националне партије, јер ће њихови лидери да се обрате својим спонзорима за још више пара како би се сачувао национални идентитет, како би се подвукла та самобитност нације.
„Та прича о нацијама и вјери биће промовисана опет пред локалне изборе у октобру, али сада су главни проблем поскупљења, инфлација, незапосленост...Ако немате посла и новца, што већина у Црној Гори нема, џаба вам је којој нацији припадате. Они који су сада Црногорци, Срби, Албанци, Бошњаци...у Црној Гори, може се десити да ће њихови унуци већ бити Данци, Норвежани, Нијемци....јер је 100.000 људи напустило Црну Гору последњих петнаест година. То је урадио режим Мила Ђукановића и његових сателитских партија. У Другом свјетском рату Црна Гора је изгубила 40.000 људи, толико и у Првом, а у последњих 15 година 100.000 људи је отишло из ње, ето то је резултат једне неуспјешне политике”, истиче он.

Законска обавеза

Јелена Божовић, посланица Демократског фронта казала је за Спутњик да је попис је законска обавеза која је требало да буде реализована прошле године али Влада Здравка Кривокапића није жељела то да уради, иако није било никаквих изборних процеса који би спријечили одржавање пописа.
Јелена Божовић
„Тај попис није одржан из нама непознатих разлога. Ми из ДФ-а се снажно залажемо као и већина грађана да се одради попис на основу којег ће се добити веома важни подаци. Сваки закон о попису гдје се грађани не би изјаснили на она важна питања, а ту првенство мислим и на национално, верско и језичко, био би веома опасан јер не бисмо добили податке који су важни за рјешавање чак и политичких криза у Црној Гори. Тако да је веома важно да то стоји у попису и да сваки грађанин добије копију потписнице као што је било 2011. године. Ми снажно подржавамо да се тај попис организује у току ове године”, каже Божовићева за Спутњик.

Шта предвиђају међународне препоруке

Министар финансија Александар Дамјановић казао је да су, у комуникацији са представницима Монстата, дефинисали закључак који би пратио предлог тог акта и који је, како је навео, на бази међународних стандарда.
У закључку се, према његовим ријечима, наводи да се Влада обавезује да ће, у сарадњи са Скупштином, период спровођења пописа и референтни моменат утврдити у складу са међународним препорукама.
„Оне предвиђају да се спровођење пописа не поклапа са већим политичким догађајима, попут државних и локалних изборних кампања, као ни у периоду године који је карактеристичан по временским условима који отежавају приступ домаћинствима”, прецизирао је Дамјановић.
У том смислу је, како је навео, за спровођење пописа је важно стабилно политичко и друштвено окружење.
На одлуку владе да усвоји Закон о попису реаговао је предсједник Демократске народне партије и један од лидера Демократског фронта Милан Кнежевић. Он је казао да ни ова Влада нема намјеру, као што није имала ни претходна, да организује попис становништва.
Милан Кнежевић, председник Демократске народне партије и један од лидера Демократског фронта Црне Горе
„Судећи по овако предложеној одлуци очигледно да пописа неће бити ни у 2022. ни у 2023. години јер се ту прецизира да се ту попис не би требао организовати за вријеме за вријеме великих политичких догађаја и дешавања. Имајући у виду чињеницу да имамо заказане локалне изборе за крај октобра да имамо предсједничке изборе 2023 године, да имамо најављене изборе на парламентарном нивоу 2023. онда је јасно да пописа нема наредне двије године, подсјетићу вас да је то било једно од обећања оних који су направили коалицију са ДПС-ом“, рекао је Кнежевић.
Влада је прошле седмице из скупштинске процедуре повукла Предлог закона о попису становништва, домаћинства и станова, који је утврдила претходна извршна власт. Претходна извршна власт је планирала да се попис спроведе 2021. године, али то није реализовано.
РЕГИОН
Абазовићева Влада повукла из скупштинске процедуре Закон о попису
Коментар