Марко Николић, извршни директор Хотела "Принцес" из Бара, каже за Спутњик да, ако је судити по параметрима пословања из маја ове године, требало би да сезона 2022. обори рекорде, а истиче да су хотели повећали цијене смјештаја од 10 до 15 одсто, али да нијесу повећавали, за сада, цијене хране и пића у хотелу и да су оне на нивоу прошле године.
“Међутим, у давању пројекција треба бити опрезан и умјерен, посебно у овом тренутку када имамо изражена жаришта и на европском континенту, прије свега мислим на кризу у Украјини, а такође и изражене стопе раста инфлације у цијелом свијету, што може утицати на дестабилизацију одређених привредних токова”, каже Николић.
Добра предсезона
Саговорник Спутњика истиче да је предсезона, која је готово реализована, много боља у односу на 2021.годину, али и у односу на рекордну 2019.годину.
Плажа у Петровцу
© Sputnik / Бобан Нововић
“Ово је просто из разлога што је у 2021.години отварање хотела каснило, не само у Црној Гори, него у цијелом свијету из добро познатих разлога. Хотели су у 2021.години почели да се отварају почетком маја, а неки чак и у јуну мјесецу. Конкретно за наш хотел, ми смо отворили пред крај априла 2021.године. Ове године почели смо са радом 20.фебруара, што у старту представља значајну разлику. Прије свега, велико интересовање наших сталних гостију и партнера за коришћење конференцијских садржаја утицало је да одлука о отварању хотела буде донесена много прије него је то било планирано”, каже Николић.
У Хотелу "Принцес" остварени број ноћења у мају 2022.године већи је за 16 одсто у односу на мај 2019.године.
“Приходи су у истом периоду повећани за 25%, али су повећани и сви трошкови пословања, па се очекује да се у погледу финансијског резултата на нивоу маја мјесеца оствари одређена стопа раста која кореспондира са поменутим параметрима. С обзиром на чињеницу да у 2021.години туристичка привреда није била активна прије маја мјесеца, упоређивање прва четири мјесеца у 2022.години са истим периодом из 2021.године не би имало економско утемељење, па тај период треба изузети из анализа. Свјесни смо да су у 2021.години до пред крај априла мјесеца биле на снази рестриктивне мјере против корона вируса за туризам и угоститељство, путовања и друге активности”, наводи наш саговорник.
Као позитивни моменат за предстојећу сезону, Николић истиче да су због прогарма Европа сад и повећања плата овог љета угоститељи лако одабрали радну снагу за сезону, јер није отишла на хрватско приморје.
Марко Николић, извршни директор хотела "Принцес"
© Sputnik / Бобан Нововић
Саопштава да су скоро читав мај ове године капацитети Хотела Принцесс били готово у потпуности попуњени, а да се од средине јуна очекује пуњење капацитета гостима који долазе на одмор.
“На ризике у погледу пуњења капацитета у свим врстама смјештаја, дакле, и у колективним и индивидуалним, може утицати ослањање хотелијера на једно или неколико тржишта. Таква је ситуација са украјинским тржиштем које се нагло развило у 2020. и 2021.години, а ове године то тржиште изостаје у потпуности. Хотел Принцесс врши дисперзију те врсте ризика на начин да лимитира квоту пуњења са једног доминантног тржишта на одређени проценат. Примјери добре праксе указују на то да ниједно тржиште не би смјело да учествује више од 30% у укупном броју и структури ноћења односно гостију. Дакле, сви хотели који су своје планове базирали на очекивању гостију из Украјине и Русије имаће слабије пуњење капацитета у оној мјери у којој су та очекивања постојала”, предвиђа Николић.
Порто Монтенегро
© Sputnik / Бобан Нововић
Просечне цене
Николић додаје да нијесу сви хотели у истој позицији и да су можда у предности они који раде у Будви јер та општина генерише око половине укупног броја остварених ноћења на нивоу цијеле Црне Горе.
Кад је реч о ценама, у будванским хотелима се смештај у јуну креће од 55 до 120 евра полупансион. У хотелима у Бару смјештај је од 40 до 85 евра за једну особу, док се у Херцег Новом полупансион у хотелима може наћи од 45 до 100 евра.
Ако желите да изнајмите апартман у Будви то ће вас коштати од 45 евра до 300, колико коштају луксузни у близини плаже.
Купачи на црногорском приморју
Ручак ће четворочлану породицу у ресторанима на обали коштати од 50 до 100 евра, док у експрес ресторанима може да се руча за десет евра. Кафа кошта од 1,2 до два евра, пиво од 1,5 до пет евра. Бурек у посластичарницама будванским је 1,8 евра, хамбургер можете купити 2,5 евра, кувана јела од 4,5 до пет евра.
У Бару ће вас дојч кафа коштати од 1,5 до два евра, колачи коштају од 2,5 до 3 евра, сокови у ресторанима поред мора коштају од два до 2,5 евра, пиво од три до четири евра.
Када су у питању апартмани на солидним локацијама у Бару коштају од 40 д0 50 евра. Има јефтинијег смјештаја али даље од плаже. Када је у питању Скадарско језеро, све атрактивније за туристе, кревет у приватном смјештају је десет евра, апартмани 30 до 40 евра дан.
Порто Монтенегро
© Sputnik / Бобан Нововић
У Игалу у ресторанима поред мора кафа кошта од 1,2 до 1,8 евра. Можете наћи ресторане гдје ћете ручати за 15 евра по особи, пиво кошта од два до три евра, сок од 1,8 до два евра. Апартмани су од 40 до 50 евра у просјеку.
Оно што вам може повећати трошкове одмора је паркинг, зависно од мјеста гдје се налази сат се наплаћује око 60 центи, а може и скупље.
И мобилијар на плажама зна бити скуп, од шест евра за двије лежаљке и сунцобран до 50 евра на плажи Светог Стефана.
Више резервација преко интернет агенција
Интересантно је да се већ у мају мјесецу ове године биљеже високе стопе раста броја резервација преко интернет агенција.
Плажа у Сутомору
© Sputnik / Бобан Нововић
“Овај показатељ говори да је измијењени режим пословања, путовања и уопште начина живота утицао у значајној мјери да се овај канал продаје и резервација значајно развије”, каже Николић.
У приватном смјештају на читавом Црногорском приморју за сада има довољно мјеста, чак и у Будви близу плажа. Цијене смјештаја су као прошле године, само што, када у јулу и августу се буде тражио кревет више, биће скупљи.
Добар потенцијал
Да Црна Гора ове године може имати бољу туристичку сезону него 2019. године, када је приходовала више од милијарду евра, оцијењује и министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић.
Хотел "Принцес"
© Sputnik / Бобан Нововић
Црна Гора има туристички потенцијал и, као таква, занимљива је свим туристима, а не само онима из подручја на чије посјете смо навикли, каже Ђуровић.
Ако сезона буде ишла оваквим темпом, биће боља него 2019. “Грађани Европе и свијета ужељели су се путовања. Веће питање је како ћемо инфраструктурно одговорити толиком броју туриста. Вјерујем у наше хотелијере и угоститеље, вјерујем да су способни да одговоре задатку и да ће наћи нека нова тржишта из којих ће привући туристе“, поручује Ђуровић.
Порто Монтенегро
© Sputnik / Бобан Нововић
Мање гостију, али већи приход
Предсједник Црногорског туристичког удружења и сувласник хотелске компаније Монтенегро старс Жарко Радуловић очекује да ће Црна Гора током ове туристичке сезоне имати мање гостију, али кумулативно више новца него прошле године и да се може приближити приходима из 2019. Како је казао, недостатак гостију из Русије и Украјине биће компензован дужом сезоном и новим тржиштима.
Ипак, све прогнозе за ову сезону зависиће, како наводи Радуловић, од два кључна фактора – унутрашње стабилности и инфлације.
Плажа у Петровцу
© Sputnik / Бобан Нововић