Иза овог потеза је, додаје саговорник Спутњика, била очигледна намера да се Русија потпуно изолује у сваком смислу, али и да се земље које са Русијом остварују комуникацију спрече у томе да са њом одржавају нормалне односе.
Преседан у међународним односима
„Реч је о демонстрацији силе, пре свега од стране НАТО савеза чије су чланице и затвориле небо за руског министра, уз коришћење географских и геостратешких могућности да се реализују циљеви који су у супротности са интересима земаља у питању – у овом случају Русије и Србије. Ово је такође покушај да се овај простор, који не дели политичку стратегију Запада, односно Европске уније и НАТО-а, на неки начин дисциплинује“, сматра Миливојевић.
У овом конкретном случају, кључан је, верује наш саговорник, НАТО савез.
„Иза овога стоји покушај да се овај простор подведе под интересе западних центара моћи, на линији спровођења њихове политичке стратегије у односима са Русијом. Посебно је, наравно, присутан притисак на Србију која има принципијелан и јасан став, и то не само када је реч о односима са Русијом и неувођењу санкција, него и када је реч о њеној војној неутралности и политичкој независности, односно настојању да се руководи сопственим интересима и да у спољној политици и у међународним односима спроводи ставове који су искључиво резултат њених одлука и њеног сувереног става“, указује бивши дипломата.
Чланице НАТО нису суверене
Треба, како каже, имати на уму да је ово, на неки начин, и напад на суверенитет и показује у којој мери чланице НАТО-а у својим односима са другим државама и у међународним односима нису суверене:
„То је нарочито важно због чињенице да Србија није ни у каквом непријатељском, ратном стању са својим окружењем. Напротив, Србија има добре односе са свим околним државама, па се овај акт у том смислу свакако не може третирати као пријатељски акт према Србији.“
Евидентно је, сматра наш саговорник, да је гвоздена завеса у Европи већ направљена и то на један доста груб начин који није до краја у складу са европским интересима.
„Та гвоздена завеса има перспективу да буде још тврђа од оне коју смо имали у време блоковске поделе и Хладног рата. Али, чак и тада је комуникација дипломата и ВИП особа итекако функционисала јер су управо то механизми који омогућују да се обезбеди промоција мира и заустављање сукоба, као и да се створи амбијент за безбедност у корист свих“, оцењује Милвојевић.
Односи Русије и Србије остају непромењени
Према његовом мишљењу, чињеница да је руски шеф дипломатије био спречен да дође у Београд неће нарушити међусобне односе Руске Федерације и Србије.
„Ово је резултат примене силе трећих субјеката зарад остваривања циљева који су у супротности са циљевима и интересима и Русије и Србије, а што се тиче односа Београда и Москве ту нема промене политичког става и ти односи остају исти. Такође, нема промене ни политичких околности које су овом тренутку релевантне за односе између Србије и Русије, и ту имам у виду пре свега питање односа Србије везано за санкције и питање односа Русије везано за стратешке интересе када је Србија у питању. Дакле, политички односи Србије и Русије остају на оном нивоу на којем и јесу, а принципи на којима се они заснивају остају непромењени“, закључује Миливојевић.
Црна Гора, Бугарска и Северна Македонија забраниле су прелет авиона руске владе кроз свој ваздушни простор уочи најављене посете министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова Србији.