„Свака земља има слободу у нуклеарној сфери да прими или не прими оружје. Не ради се о успостављању ограничења“, рекао је Гран, истакавши да свака земља-чланица НАТО-а о питању нуклеарног оружја одлучује „суверено“.
Како је додао, у НАТО-у не очекују „војну реакцију“ Русије као одговор на улазак Шведске и Финске у Алијансу.
„Руси су сами рекли да то није неопходно (војне мере). Сматрам да то не би било оправдано“, рекао је Гран, наглашавајући да, када је реч о Финској и Шведској, ради се о „одбрамбеном ставу мирних држава које не теже конфронтацији са Русијом“.
Такође је истакао да се нада да ће несугласице Турске, Финске и Шведске по питању чланства две северноевропске земље у НАТО бити решена.
„Важно је да се узму у обзир захтеви Анкаре и да се седне за преговарачки сто. Што се тиче Финске, захтеви Турака су пре свега политички“, закључио је помоћник генералног секретара.
Финска и Шведска су због догађаја у Украјини 18. маја предале генералном секретару НАТО-а захтев за улазак у Алијансу. Турска је блокирала почетак процеса разматрања ових пријава. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао је да Анкара не може да каже „да“ чланству Финске и Шведске у НАТО, јер не може да верује њиховим уверавањима о односима са представницима Радничке партије Курдистана која је забрањена у Турској.